لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۱

کارشناسان نظامی آمريکايی از ايستگاه رادار در جمهوری آذربايجان ديدن کردند


تیمی از کارشناسان نظامی آمریکا از یک ایستگاه رادار درجمهوری آذربایجان دیدن کرده است. این ایستگاه بوسیله پرسنل روسی اداره می شود و مسکو آنرا بعنوان گزینه ای برای مراکز دفاع ضد موشکی که امریکا قصد دارد در اروپای مرکزی تاسیس کند، پیشنهاد کرده است.

روسیه، که ایستگاه «قبله» را از آذربایجان اجاره کرده، گفته است آماده است اطلاعاتی را که جمع آوری می شود، در ازاء موافقت واشنگتن با کنار گذاشتن طرح های استقرار یک سیستم ضد موشکی در لهستان و در جمهوری چک، با آمریکا تقسیم کند.

سرتیپ پاتریک اوریلی، معاون مدیر آژانس دفاع موشکی امریکا، که سرپرستی تیم کارشناسان را برعهده دارد، گفت اطلاعاتی که در جریان بازرسی جمع آوری می شود، ماه آینده در جلسه کارشناسان دو طرف در مسکو مطرح خواهد شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد سهیم شدن در ایستگاه رادار را در ماه ژوئن در جریان دیداری با پرزیدنت بوش، که به آن ابراز علاقه کرد، ارائه داد.

آنها موافقت کردند برای حفظ ایالات متحده، روسیه و اروپا از تهدید حملات موشکی کشورهای یاغی همکاری کنند.

با این حال، مسکو با طرح امریکا برای استقرار ۱۰ موشک رهگیر در لهستان و بکار گرفتن تکنولوژی هدایت رادار در جمهوری چک بشدت مخالفت کرده است.

پرزیدنت پوتین گفته است این سیستم اروپا را بی ثبات خواهد ساخت و به آغاز یک مسابقه تسلیحاتی منجر خواهد شد. مقامات امریکا می گویند هدف این است که از ایالات متحده و متحدان اروپائی آن در برابر حملات موشکی از ایران و کره شمالی حفاظت شود.

XS
SM
MD
LG