لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

آمريکا از دستگيری مظنون در کشتن شيخ سُنّی سازمان دهنده نبرد با القاعده عراق خبر ميدهد


نيروهای آمريکائی در عراق ميگويند يک مظنون شورشی القاعده را دستگير کرده اند که گفته ميشود در کشتن هفته پيش يک رهبر عمده عرب سُنّی مسئول بوده است.

اطلاعيه ارتش آمريکا ميگويد اين مظنون، در جريان عمليات روز شنبه در غرب بلاد دستگير شد.

شيخ عبدالستار ابو ريشا، يک متحد عمده آمريکا که طوايف عرب سُنِّی را برای نبرد با القاعده در عراق سازماندهی کرده بود، روز پنجشنبه در يک حمله انفجاری با اتوموبيل، در رمادی مرکز استان الانبار کشته شد.

پليس عراق نيز امروز از کشته شدن دست کم شش نفر و مجروح شدن ده نفر ديگر در انفجاری انتحاری در يک کافه روباز در شهرک شمالی توز خورماتو خبر داده است. مقامات در اين شهرک مخلوط از اقوام مختلف ميگويند انفجار در نزديکی های ظهر رخ داد که عده ای به رغم ساعات روزه در ماه رمضان مشغول صرف ناهار بودند.

يک گروه تروريستی مرتبط با القاعده ديروز اعلام کرده بود حملات جديدی را در ماه رمضان تدارک ديده است. اين گروه که خود را دولت اسلامی عراق معرفی ميکند در اطلاعيه خود رهبران عرب سُنّی را که با نيروهای عراقی و آمريکائی همکاری کنند به مرگ تهديد کرده است.

در پی اخطار اين گروه، مقامات عراقی امروز از کشته شدن دست کم بيست و هشت نفر در حملات ستيزه گران در نقاط مختلف عراق خبر دادند.

پليس ميگويد ستيزه گران القاعده در مقداديه در شمال بغداد دست کم چهارده نفر را کشتند و دوازده ساختمان را به آتش کشيدند.

کشته شدن هشت نفر در بمب گذاريهای بغداد نيز بخشی ديگر از خشونت های امروز بود.

در همين حال قانونگزاران وفادار به مقتدی صدر واعظ افراطی شيعه اعلام کردند که از پارلمان ائتلاف شيعه حاکم خارج شده اند.

بلوک پارلمانی صدر ميگويد بدان جهت تصميم به خروج از ائتلاف موسوم به عراق متحد تحت رهبری نوری المالکی گرفت که دولت به خواست های آن در بهبود بخشيدن به امنيت و خدمات عمومی عمل نکرده بود.

جناح صدر در پارلمان دويست و هفتاد پنج عضوی عراق سی نماينده داشت.

XS
SM
MD
LG