لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۶

يونانی ها درانتخاباتی رای ميدهند که تحت الشعاع حريق های جنگلی ماه گذشته است


ميليون ها يونانی امروز در انتخاباتی عمومی رای ميدهند که حريق های جنگلی منجر به کشته شدن شصت و پنج نفر در ماه گذشته آن را تحت الشعاع قرار داده است.

قريب ده ميليون يونانی واجد شرايط رای دادن بودند. کوستاس کارامانليس نخست وزير محافظه کار و ژرژ پاپاندرئو رهبر سوسياليست رقبای انتخابات هستند.

آقای کارامانليس با اطمينان از اينکه کارنامه اقتصادی وی موجب پيروزی آسان او در انتخابات ميشود، روز شانزدهم اوت پارلمان را منحل کرد و به انتخاباتی پيش از موعد متوسل شد. اما او اکنون ددر مقابل راهی دشوار قرار گرفته است زيرا دولت وی با انتقادهائی شديد روبروست که از کٌندی عمل در واکنش به حريق هائی ناشی ميشود که يک هفته تمام ادامه داشت و چند روستا را به نابودی کشاند.

مبارزات انتخاباتی عصر جمعه پايان گرفت و نخست وزير به طرفدارانش گفت وی برای اينکه بتواند به اصلاحات اقتصادی ادامه دهد به يک پيروزی قاطع نيازمند است.

آقای پاپاندرئو نيز گفت دولت بايد کنار برود زيرا نتوانسته است به قول هائی که برای مبارزه با فساد داده بود عمل کند. نتايج حاصل از سنجش های اوليه در مورد رای گيری امروز قرار است اندکی پس از بسته شدن حوزه های رای گيری منتشر شود.

نظر سنجی های پيش از رای گيری حکايت از رقابتی بسيار شديد داشت که به احتمال قوی نخواهد گذاشت هيچ يک از کانديداها در پارلمان اکثريت را کسب کنند.

نتايج نظر سنجی هائی که دو هفته پيش انجام گرفته بود نشان ميداد که دولت به رغم پرداخت کمک های نقدی به آسيب ديدگان در آتش سوزيها، بخشی از حمايت مردم را از دست داده است.

XS
SM
MD
LG