لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۳

گزارش کاخ سفيد ازپيشرفت های عراق ترکيبی از موفقيت و ناکامی است


پرزيدنت بوش امروز از يک پايگاه تفنگداران دريائی آمريکا در نزديکی واشنگتن ديدن ميکند تا اين پيام خود را پيش ببرد که آمريکا در عراق پيشرفت ميکند.

پرزيدنت بوش ديشب در يک سخنرانی تلويزيونی برای مردم آمريکا اعلام کرد سی هزار سرباز يک نيروی تقويتی که اوايل سال به عراق اعزام شدند، بتدريج و تا ژوئيه آيندهفراخوانده ميشوند.

پرزيدنت بوش گفت اين فراخوانی بدان جهت امکان پذير شده است که تصميم وی در اعزام نيروی تقويتی به عراق، امنيت را در آنجا بيشتر کرده است.

پرزيدنت بوش به مردم آمريکا گفت دولت عراق در چندين زمينه پيشرفت داشته است، که تصويب بودجه، تقسيم درآمدهای نفتی، و بازگرداندن حزب بعث صدام حسين به داخل دولت از جمله آنهاست.

با اينحال کاخ سفيد امروز گزارشی برای کنگره می فرستد که نشان خواهد داد رهبران عراقی از ژوئن گذشته تا کنون بر مبنای هجده شاخصی که آمريکا برای ارزيابی پيشرفت ها در عراق تعيين کرده بود، پيشرفت چندانی نداشته اند.

پاسخ حزب دمکرات به سخنرانی پرزيدنت بوش را ، سناتور جک ريد از ايالت رودآيلند داد که يک سرباز قديمی است. سناتور ريد گفت برنامه پرزيدنت بوش در مورد تقويت نيروها نتوانسته است به هدفی برسد که پرزيدنت بوش قبلا به عنوان يک هدف اصلی يعنی فرصت دادن به رهبران عراق برای رسيدن به آشتی سياسی ارائه داده بود.

نخستين مرحله فراخوانی در اواخر سال جاری انجام خواهد گرفت که پنج هزار و هفتصد سرباز به آمريکا باز ميگردند.

در ژوئيه آينده، هنگامی که اين برنامه فراخوانی تکميل شود، قريب صد و سی هزار سرباز آمريکائی در عراق باقی خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG