لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۲

پرزيدنت بوش: ٥٧٠٠ سرباز آمريکائی تا پايان ماه دسامبر از عراق باز خواهند گشت


پرزيدنت بوش در سخنرانی شامگاه روز پنجشنبه خود از کاخ سفيد اظهار داشت شرايط جاری در عراق رو به بهبود گذارده است چرا که استراتژی افزايش نيروهای آمريکا در آن کشور موثر واقع شده است.

چهار هزار تن از تفنگداران دريائی آمريکا که به استان الانباراعزام شده بودند به اخراج تروريست های القاعده از شهر رمادی مرکز اين استان کمک کردند. وضعيت رمادی بهترين مثال برای نشان دادن کاربرد استراتژی آمريکا است.

پرزيدنت بوش در ادامه سخنان خود گفت توصيه های ژنرال پترائوس فرمانده کل نيروهای آمريکا را در عراق در مورد سطح نيروهای آمريکا پذيرفته است و از ميان ١٦٨ هزار سربازآمريکا در عراق، ٥٧٠٠ نفراز آن ها تا پايان ماه دسامبر به وطن باز خواهند گشت و شمارتيپ های رزمی آمريکا تا ماه ژوئيه سال آينده از ٢٠ تيپ به ١٥ تيپ کاهش خواهد يافت.

پرزيدنت بوش گفت موفقيت در عراق کمال اهميت را برای امنيت آمريکا در بردارد و مانع از آن خواهد شد که القاعده پناهگاه امنی در عراق پيدا کند. يک عراق آزاد، با جاه طلبی های مخرب ايران نيز مقابله جوئی خواهد کرد. اگر آمريکا عراق را ترک گويد، افراط گرايان جسورتر خواهند شد و ايران از آشفتگی که به وجود خواهد آمد بهره برداری خواهد کرد و در کوشش های خود برای دستيابی به سلاح های اتمی و تسلط بر منطقه، تشويق خواهد شد.

پرزيدنت بوش گفت آن عده از همسايگان عراق که خواستار صلح هستند، بايد اهرم های اقتصادی و ديپلماتيک خود را برای تقويت دولت مرکزی عراق به کار گيرند.

پرزيدنت بوش در بخش ديگری از سخنان خود گفت کليه آمريکائيان باهر خط مشی سياسی بايد بپذيرند که آمريکا منافعی حياتی در فراهم آوردن اميد در خاورميانه دارد. آمريکائيان بايد نسبت به منافع حياتی خود توافق داشته باشند، منافعی مانند شکست دادن القاعده، روياروئی با ايران، کمک به دولت افغانستان، تلاش برای برقراری صلح در اسرائيل و تقويت ارتش آمريکا برای فايق آمدن بر افراط گرايان.

پرزيدنت بوش از کنگره آمريکا خواست از توصيه های وی و ژنرال پترائوس در مورد سطح نيروهای آمريکا در عراق حمايت کند و به تامين اعتبارات برای هزينه های نظامی ادامه دهد.

جک ريد سناتور دمکرات آمريکا در پاسخ به سخنان پرزيدنت بوش گفت رئيس جمهوری در سخنان خود نتوانست طرحی را برای پايان دادن به جنگ در عراق به گونه ای موفقيت آميزارائه کند و يا مردم را نسبت به ادامه اين جنگ متقاعد سازد.

سناتور ريد که عضو کميته نيروهای مسلح مجلس سنا است، افزود طرح پرزيدنت بوش در مورد بازگشت برخی از نيروهای آمريکا از عراق تا ماه دسامبر، يک تغيير واقعی به شمار نمی رود.

XS
SM
MD
LG