لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۵

گزارش کاخ سفيد به کنگره پيشرفت دولت عراق درزمينه های سياسی و نظامی را اندک ميداند


کاخ سفيد به کنگره آمريکا گزارش داده است رهبران عراق در تحقق بخشيدن به هدفهای اصلی در امور امنيتی و سياسی پيشرفتی اندک داشته اند.

ارزيابی حاصل از هجده شاخصی که توسط کاخ سفيد در مورد عراق تعيين شده بود، از پيشرفتی رضايت بخش در نُه مورد، حکايت دارد که نيمی از زمينه های مورد نظر را در بر ميگيرد. اين ارزيابی فقط اندکی بهتر از آخرين ارزيابی از پيشرف در عراق است که دو ماه پيش انجام گرفته بود. در آن موقع پرزيدنت بوش تاکيد کرده بود که نتايج حاصل مقدماتی است. پرزيدنت بوش گفته بود منتظر ارزيابی جديد ميماند تا ببيند آيا استراتژی او در مورد عراق به بازبينی و تجديد نظر نياز دارد يا نه.

گزارش الزامی امروز به کنگره يک روز پس از آن عرضه شد که پرزيدنت بوش در سخنرانی پنجشنبه شب تلويزيونی خود به مردم آمريکا گفت آمريکا در عراق پيشرفت ميکند. پرزيدنت بوش گفت اين پيشرفت اجازه ميدهد سی هزار سرباز نيروئی تقويتی که اوايل سال به عراق اعزام شدند بتدريج و تا ژوئيه آينده فراخوانده شوند.

پرزيدنت بوش همچنين گفت اين پيشرفت تداوم حضور بخش اعظم نيروهای آمريکائی در عراق را توجيه ميکند.

پرزيدنت بوش در سخنرانی تلويزيونی خود به مردم آمريکا گفت دولت عراق در چندين زمينه از جمله در تصويب بودجه، تقسيم درآمدهای نفتی و بازگرداندن اعضای حزب بعث صدام حسين به دولت پيشرفت داشته است.

بازگرداندن بعثی ها يکی از زمينه هائی است که در گزارش جديد از ستون معرف عدم پيشرفت به ستون حاکی از رضايت بخشی منتقل شده است.

پاسخ حزب دمکرات به سخنرانی پرزيدنت بوش را ، سناتور جک ريد از ايالت رودآيلند داد که يک سرباز قديمی است.

سناتور ريد گفت برنامه پرزيدنت بوش در مورد تقويت نيروها نتوانسته است به هدفی برسد که پرزيدنت بوش قبلا به عنوان يک هدف اصلی، يعنی فرصت دادن به رهبران عراق برای رسيدن به آشتی سياسی ارائه داده بود.

XS
SM
MD
LG