لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

ژنرال پتريوس: نيروی قدس سپاه پاسداران شبه نظاميان شيعه افراطی در عراق را آموزش می دهد


ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروی چند ملیتی در عراق می گوید در مقابله با وضعیت امنیتی در کشور پیشرفت می شود:
**** نیروهای ائتلاف و عراقی ضربات عمده ای بر القاعده در عراق وارد آورده اند. هرچند القاعده و گروه های وابسته به آن همچنان خطرناک هستند، ولی ما شماری از پناهگاه هایشان را از آنها گرفته ایم و در بسیاری از مناطق ابتکار عمل را در دست داریم. ما همچنین فعالیت های افراطیون شبه نظامی شیعه را برهم زده ایم، رهبر و دیگر سردسته های گروه های ویژه ای را که ایران از آنها حمایت می کند، همراه با یک فعال ارشد حزب الله لبنان که از فعالیت های ایران در عراق پشتیبانی می کند، دستگیر کرده ایم. این پیشرفت را سی هزار سرباز اضافی آمریکا که در اوائل سال جاری به عراق فرستاده شدند، ممکن ساخته اند. ادامه کاهش سطح خشونت و شمار تلفات غیر نظامیان عراقی، به معنای مقابله با مداخله ایران در عراق خواهد بود.

ژنرال پتریوس می گوید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب، شبه نظامیان شیعه افراطی در عراق را آموزش می دهد، مسلح می سازد، به آنها پول می دهد، و در برخی موارد، مستقیمأ هدایت می کند:
**** این عناصر رهبران دولت عراق را ترور کرده اند و ربوده اند، سربازان ما را با ابزار انفجاری پیشرفته که ایران در اختیارشان می گذارد، کشته اند و مجروح کرده اند، و غیر نظامیان را در منطقه بین المللی و نواحی دیگر با راکت هدف گرفته اند. برای رهبران ائتلاف و عراق روز بروز آشکارتر می شود که ایران، با استفاده از نیروی قدس، سعی دارد گروه های ویژه در عراق را به یک نیروی شبیه حزب الله تبدیل کند تا به منافع آن خدمت کنند و در جنگی غیرمستقیم علیه حکومت عراق و نیروهای ائتلاف درگیر شوند.

رایان کراکر سفیر آمریکا درعراق می گوید اگر ایالات متحده سربازان خود را شتابزده خارج کند، هرج و مرج و ناراحتی های انسانی گسترده ای بدنبال خواهد آمد:
**** بدون تردید، ایران در این سناریو برنده خواهد شد، و نفوذ خود را بر منابع و احتمالأ بر سرزمین عراق تحکیم خواهد کرد. رئیس جمهوری ایران قبلا اعلام کرده است که ایران هر خلاء ای را در عراق پر خواهد کرد. در چنین فضائی، موفقیت هائی که تاکنون در نبرد با القاعده و دیگر گروه های افراطی بدست آمده است، می تواند بآسانی برباد رود.

رایان کراکر، سفیر آمریکا در عراق می گوید یک عراق دمکراتیک با ثبات و امن که با همسایگانش در صلح بسر برد قابل حصول است، اما فقط با قاطعیت و تعهد استوار آمریکا.

XS
SM
MD
LG