لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

ايران هشدار داده است تحريم های جديد تنبيهی می تواند به قطع همکاری منجر شود 


ايران تاکيد کرده است که فعاليت های حساس اتمی خود را متوقف نخواهد کرد، هرچند که جامعه بين المللی خواستار چنين توقفی است.

علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران اين تاکيد را امروز در تهران مطرح ساخت.

در همين حال ايران در اقدامی جداگانه هشدار داده است که تحريم های جديد تنبيهی شورای امنيت می تواند همکاری با آژانس اتمی سازمان ملل متحد برای حل و فصل نگرانی های ناشی از فعاليت های اتمی گذشته تهران را به خطر بياندازد .

علی اصغر سلطانيه نماينده ايران در آژانس امروز اين هشدار را در پايان يک جلسه هيات مديره آژانس در وين مطرح ساخت. آقای سلطانيه گفت تحريم های جديد می تواند همکاری ميان ايران و آژانس را از بين ببرد.

محمد البرادعی رئيس آژانس ماه گذشته با ايران به توافقی رسيد که مستلزم آن است تهران به پرسش های مربوط به فعاليت های اتمی گذشته خود طی چند ماه آينده پاسخ بدهد. جنبش کشورهای غير متعهد روز سه شننبه اين توافق را تائيد کرد، اما نماينده اتحاديه اروپا حاضر به حمايت کامل نشد و آقای البرادعی جلسه هيات مديره را ترک کرد.

کشورهای غربی ابراز نگرانی کرده اند که اين توافق به کاهش فشار به ايران برای به اجرا گذاشتن خواست های شورای امنيت در مورد تعليق غنی سازی اورانيوم منجر شود.

آمريکا گفته است روز بيست و يکم سپتامبر ميزبان جلسه ای از پنج عضو دائمی شورای امنيت بعلاوه آلمان خواهد بود.

آمريکا و متحدانش خواستار تصويب سومين مجموعه تحريم های تنبيهی عليه ايران توسط شورای امنيت، در واکنش به امتناع تهران از توقف در فعاليت های اتمی اش هستند.

در همين حال منوچهر متکی وزير امورخارجه ايران امروز در مسکو با سرگئی کرينکو رئيس آژانس اتمی روسيه ملاقات کرد. جزئيات مسائل مورد مذاکره فاش نشده است . اين ملاقات در شرايطی انجام گرفت که هر دو کشور در مورد نيروگاه برق اتمی بوشهر، که با کمک روسيه ساخته ميشود، تاخيرهائی داشته اند.

کشورهای غربی ايران را متهم کرده اند که زير سرپوش برنامه غير نظامی انرژی اتمی در پی توليد تسليحات اتمی است . تهران اين اتهام را رد ميکند.

XS
SM
MD
LG