لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

زلزله ای به قدرت ۹/۷ ريشتردر اندونزی بوقوع پيوست


زلزله پرقدرتی امروز (چهارشنبه) در سواحل سوماترای غربی در اندونزی بوقوع پيوست. قدرت اين زلزله به حدی بود که لرزش های ناشی از آن حتی ساختمانهای جاکارتا، پايتخت اندونزی، را نيز بشدت تکان داد و باعث صدور هشدار در مورد وقوع سونامی (خيزآب) در اقيانوس هند شد. دانشمندان قدرت اين زلزله را ۹/۷ درجه ريشتر اندازه گيری کرده اند.

مرکز زلزله سنجی آمريکا کانون زلزله را در بيش ازششصد کيلومتری شمال غربی جاکارتا و در عمق ده کيلومتری زمين ميداند. مرکز اعلام خطر سونامی در اقيانوس آرام ميگويد شدت زلزله در حدی بود که بتواند سونامی را به بسياری از مناطق ساحلی در اقيانوس هند برساند.

مرکز هشدارهای سونامی ناحيه اقيانوس آرام اعلام کرد اين زلزله توانايی ايجاد آنچنان امواجی را داراست که بالقوه می تواند بر تمامی سواحل حوزه اقيانوس آرام تاثير بگذارد. اين مرکز گفت امواج می توانند بفاصله يکساعت سواحل اندونزی تا استراليا را در نوردند. همچنين گفته شد آثار سونامی در سری لانکا و سواحل هند بفاصله سه ساعت محسوس خواهد بود.

مقامات هند نسبت به وقوع سونامی در جزاير اندامان و نيکوبار در خليج بنگال هشدار دادند. هشداری نيز در مالزی صادر شد.

تا کنون گزارشی حاکی از تلفات داده نشده است.

سه سال پيش زلزله شديد و سونامی متعاقب آن بيش از ۱۶۰,۰۰۰ نفر را در استان آچه در غرب اندونزی، و هزاران نفر ديگر را در کشورهای حوزه اقيانوس هند کشت.

XS
SM
MD
LG