لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

ارتش آمريکا می گويد ۹ تروريست را در حمله ای از پای درآورد – شهود ادعا را رد می کنند


بگفته ارتش آمريکا در عراق نيروهای ائتلاف ۹ تروريست مسلح را در جريان عملياتی در شرق بغداد از پای دراوردند. اما پليس عراق و شهود عينی اين گزارش را به چالش گرفته اند. آنها می گويند در جريان عمليات پيش از طلوع آفتاب در شهرک شيعه نشين صدر سه غير نظامی کشته شدند و به چندين اتومبيل صدمه وارد آمد.

در رويداد جداگانه ای، بگفته ارتش آمريکا نيروهای ائتلاف حمله ديگری به جنوب بغداد با هدف ايجاد اخلال در شبکه القاعده در عراق و تقويت امنيت در پايتخت انجام دادند. ارتش می گويد در جريان اين عمليات شش تروريست کشته و پنج تن ديگر دستگير شدند.

در خبرهای ديگری آمده بود که نتايج يک همه پرسی در عراق، منتشر شده ديروز، نشان می دهد که ۶۱ درصد عراقی ها احساس می کنند که وضعيت امنيتی در کشور در ظرف ۶ ماه گذشته بدتر شده است.

اين همه پرسی، که مشترک توسط بی بی سی، شبکه آمريکايی ABC و شبکه NHK در ژاپن، انجام شده همچنين نشان داد که ۷۲ درصد عراقی ها معتقدند ماندن نيروهای آمريکا در عراق به امنت کشور آسيب می رساند.

طبق نتايج اين همه پرسی، ۶۶ درصد عراقی ها عملکرد نخست وزير المالکی را تائيد نمی کنند. آقای المالکی با اين انتقاد روبروست که نتوانسته است شکاف بين فرقه های موجود را پرکند.

روز دوشنبه آقای المالکی در سخنانش در پارلمان عراق گفت که دولت وی جلوی سقوط عراق به ورطه جنگ داخلی را گرفته است. اما وی افزود که برای تحويل گرفتن مسئوليت های امنيتی از نيروهای تحت رهبری آمريکا احتياج به زمان بيشتری هست.

XS
SM
MD
LG