لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۰

بازرس کل اتمی سازمان ملل خواستارصبوری درمورد برنامه اتمی ايران شد


بازرس کل اتمی سازمان ملل متحد به کشورهای نگران از برنامه اتمی ايران توصيه کرده است به آژانس او فرصت بدهند تا ابهام های مرتبط با فعاليت های تهران را برطرف کند.

محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی روز جمعه در وين به خبرنگاران گفت برنامه ای که ايران و آژانس در باره آن به توافق رسيده اند می تواند به برطرف ساختن اختلافات ناشی از برنامه اتمی ايران کمک کند.

آقای البرادعی عليه هرگونه لفاّظی در باره حملات نظامی عليه ايران هشدار داد.

يک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت اميدوار است اشاره آقای البرادعی به آمريکا نباشد. تام کيسی گفت آمريکا جز حمايت از آژانس بين المللی انرژی اتمی اقدامی انجام نداده است.

آمريکا گفته است ميخواهد اختلاف با ايران از طريق ديپلماسی حل و فصل شود اما راه را برای تمامی گزينه ها ، از جمله اقدام نظامی ، باز ميگذارد.

گريگوری شولته نماينده آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی نيز ديروز در وين گفت ايران برای برطرف ساختن ابهام های مرتبط با برنامه اتمی خود بايد ضمن همکاری بی قيد و شرط با آژانس، فعاليت هائی را که موجب نگرانی جامعه بين المللی است متوقف کند.

آقای شولته گفت برنامه مورد توافق ايران و آژانس گرچه دربرگيرنده روندی بالقوه مهم برای روشن ساختن سوابق امر است اما بقدر کافی فراگير نيست.

راديوی دولتی ايران ميگويد اکبر هاشمی رفسنجانی رئيس مجلس قدرتمند خبرگان برای حل و فصل اختلاف اتمی خواستار گفتگو شده است.

آقای رفسنجانی در خطبه نماز روز جمعه تهران گفت فعاليت های اتمی ايران برای مقاصد صلح آميز است و به کشورهای غربی توصيه کرد به آنچه که اشتباهاتشان در مورد ايران ناميد ادامه ندهند.

آقای رفسنجانی گفت برنامه اتمی ايران، آنگونه که آمريکا و متحدانش ميگويند، برای توليد تسليحات اتمی نيست.

آقای رفسنجانی که قبلا رئيس جمهور بود اخيرا به رياست مجلس مذهبی خبرگان برگزيده شد که از قدرت انتصاب، نظارت و حتی برکناری رهبر ارشد نيز برخوردار است.

XS
SM
MD
LG