لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۰

بوش استراتژی جاری و برنامه آتی آمريکا در عراق را با آمريکائيان درميان ميگذارد


پرزيدنت بوش ميگويد رسيدن به موفقيت در استان الانبار عراق برای آينده دمکراسی در آن کشور، و جنگ عليه ترور ، حياتی است. پرزيدنت بوش اين نظر را امروز در پيام راديوئی هفتگی خود ، و در آستانه توضياتی که قرار است ژنرال ديويد پترائوس فرمانده ارشد آمريکا در عراق اواخر اين هفته به کنگره بدهد، مطرح ساخت.

پرزيدنت بوش گفت در يک سال گذشته، دولت عراق و نيروهای ائتلاف به بيرون راندن القاعده از پايگاهش در استان انبار کمک کرده اند. پرزيدنت بوش گفت نتايج حاصل نشان ميدهد که بهبود بخشيدن به امنيت، نخستين گام در جهت پيشرفت های اقتصادی، و آشتی سياسی است.

پرزيدنت بوش همچنين گفت هفته آينده ضمن آگاه ساختن مردم آمريکا از توصيه های ژنرال پترائوس و ريان کروکر سفير آمريکا در عراق استراتژی جاری و برنامه آتی عراق را تشريح خواهد کرد.

هری ريد رهبر اکثريت حزب دمکرات در سنای آمريکا امروز رفتن به جنگ در عراق را واکنشی اشتباه به حملات تروريستی يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به آمريکا توصيف کرد

. سناتور ريد گفت آمريکا بايد به جنگ در عراق به گونه ای مسئولانه پايان بدهد و توجه خود را به شکست دادن تروريسم معطوف کند.

ژنرال پترائوس روز جمعه در نامه ای خطاب به سربازان آمريکائی گفت امنيت در عراق بهتر شده است اما پيشرفت سياسی در حدی نيست که وی اميد داشته است.

ژنرال پترائوس گفت شمار حملات در سراسر عراق در هشت هفته از يازده هفته گذشته کاهش داشته است ، اما نيروهای عراقی و ائتلاف از عدم پيشرفت در تصويب قوانينی عمده نظير اصلاحات در سياست بعث زدائی و تقسيم درآمدهای نفتی، ناراضی اند.

هياتی از کارشناسان مستقل روز پنجشنبه گفته بود کاهشی عمده در شمار نيروهای آمريکائی تا اوايل سال آينده عملی و عاقلانه است. اين هيات، به سرپرستی ژنرال بازنشسته جيمز جونز از واحد تفنگداران دريائی، ميگويد با کم شدن حضور نيروهای آمريکائی، عراقی ها به آشتی سياسی تشويق ميشوند.

رهبران حزب دمکرات در کنگره آمريکا برای تعيين جدول زمانی خروج نيروهای آمريکائی از عراق تلاش کرده اند اما مخالفت شديد جمهوريخواهان اين تلاش را خنثی کرده است. دمکرات ها اکنون ميگويند برای مصالحه ای که متضمن تاريخی مشخص برای فراخوانی نباشد نيز آماده اند.

XS
SM
MD
LG