لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

رهبران آسيا و اقيانوس آرام موافقت کردند برای کم کردن گازهای گلخانه ای همکاری کنند


رهبران کشورهای آسيائی و ممالک حوزه اقيانوس آرام با توافق در باره تلاش برای کم کردن گازهای عامل تغييرات جوّی، موسوم به گازهای گلخانه ای، نخستين روز از کنفرانس دو روزه خود را در سيدنی استراليا پشت سر گذاشتند.

جان هوارد نخست وزير استراليا امروز گفت بيست و يک قدرت اقتصادی موافقت کردند برای کم کردن گازهای گلخانه ای هدفهائی را بپذيرند که وی آنها را الهام بخش ناميد و گفت هر يک از کشورها نيز در چارچوب امکانات خود برای تحقق بخشيدن به اين هدفها تلاش خواهند کرد.

هيچ کشوری هدفی مشخص و قاطع برای کاستن از گازهای گلخانه ای ارائه نداده است.

محيط زيستی ها از مجمع همکاريهای اقتصادی کشورهای آسيائی و ممالک حوزه اقيانوس آرام خواسته بودند بجای هدفهای فاقد ضمانت اجرائی، هدفهائی مشخص و قاطع ارائه دهند. اما بسياری از دولت ها از جمله آمريکا، چين و استراليا، با چنين اقدامی مخالفت کردند.

با اينحال بيانيه کنفرانس سيدنی از تعيين چند هدف مشخص برای کاهشی بيست و پنج درصدی در مصرف انرژی تا سال ۲۰۳۰ از طريق کارآئی بيشتر در مصرف انرژی خبر ميدهد.

امروز همزمان با کنفرانس رهبران قريب سه هزار تظاهر کننده نيز برای اعتراض به جنگ عراق و سياست های محيط زيستی و اقتصادی در مرکز شهر سيدنی جمع شده بودند.

انتظار ميرود رهبران در دومين روز کنفرانس برای احيای مذاکرات سازمان جهانی تجارت با هدف مقابله و کاستن فقر تبادل نظر کنند.

کشورهای غنی در باره بهترين راه از ميان برداشتن موانع تجارت محصولات کشاورزی و ممالک فقير با چگونگی بازکردن بازارهای خود به روی فرآورده های وارداتی اختلاف نظر دارند.

XS
SM
MD
LG