لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۲

فرمانده آمريکائی در عراق فراخوانی کوچکی از سربازان را بررسی ميکند


فرمانده ارشد نظامی آمريکا در عراق نشانه هائی از آمادگی را برای فراخواندن تعدادی از نيروهای آمريکائی از عراق در اوايل سال آينده ابراز داشته است.

مقامات ارشد در دولت بوش به وسائل ارتباط جمعی آمريکا گفته اند ژنرال ديويد پترائوس خروج تا چهار هزار سرباز را از عراق برای ژانويه آينده بررسی خواهد کرد، که درصد کوچکی از نيروی صد و شصت هزار نفری آمريکا در عراق است.

آمريکا اوايل سال جاری برای کمک به مقابله با خشونت های فرقه ای که عراق را پس از جنگ فرا گرفته است، يک نيروی تقويتی سی هزار نفری به عراق فرستاد.

بعضی از فرماندهان ارشد نظامی، با ابراز نگرانی از فشاری که جنگ عراق به نيروهای مسلح وارد آورده است، طرفدار فراخوانی سريعتر سربازانی بيشتر هستند. روسای ستاد نيروهای مسلح آمريکا از جمله اين فرماندهان اند.

هياتی از کارشناسان مستقل نيز گفته است کاهشی عمده در شمار نيروهای آمريکائی در عراق تا اوايل سال آينده هم امکان پذير و هم عاقلانه است. اين هيات به سرپرستی ژنرال بازنشسته جيمز جونز از واحد تفنگداران دريائی ميگويد کاهش حضور سربازان آمريکائی برای عراقی ها مشوّق يک آشتی سياسی خواهد بود.

جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق امروز گفت جناح های مختلف سياسی شروع به همکاری برای آشتی ملی کرده اند. وی خروج اخير بعضی از اعضای کابينه عراق را بخشی عادی از روندی سياسی در يک دموکراسی دانست.

رهبران حزب دمکرات در کنگره خواستار تدوين يک جدول زمانی برای فراخوانی نيروها بوده اند اما مخالفت شديد جمهوريخواهان مانع از تحقق اين خواست آنها شده است. دمکرات ها در عين حال برای مصالحه ای دو حزبی در مورد فراخوانی، بنحوی که حاوی ضرب الاجلی مشخص نباشدابراز آمادگی کرده اند.

ژنرال پترائوس و ريان کروکر سفير آمريکا در عراق قرار است هفته آينده کنگره را از ارزيابی خود در مورد جنگ عراق با خبر سازند.

در همين حال، ارتش آمريکا می گوید هفت سرباز آمريکایی در حملات جداگانه در عراق کشته شده اند. در یک اطلاعیه نظامی که روز جمعه منتشر شد گفته می شود چهار تکاور دریایی روز پنجشنبه در جریان عملیات رزمی در استان الانبار کشته شدند.

پرزیدنت بوش چند روز پیش از این استان دیدن کرد و بهبود امنیت در آنجا را، که اکثر ساکنانش اعراب سنی هستند و زمانی قرار گاه شورشیان بود، ستود. اطلاعیه حاکی است روز پنجشنبه همچنین سه سرباز، زمانی که خود رو حامل آنها به یک بمب کنار جاده ای در استان نینوا برخورد کرد، از پای در آمدند. در آنجا نیروهای آمريکائی و عراقی تروریست های وابسته به القاعده را دنبال می کنند.

ارتش همچنین گفت نیروهای ویژه آمريکا در عملیات جداگانه در عظیمیه و در نزدیکی بغداد در روز پنجشنبه، هشت مظنون – شش شیعه افراطی و دو تروریست مرتبط با القاعده را بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG