لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

آمريکا از آژانس بين المللی اتمی خواستار فرستادن پيامی روشن به ايران شد


آمريکا از آژانس اتمی سازمان ملل متحد خواستار فرستادن پيامی روشن به ايران در باره فعاليت های اتمی بحث انگيز تهران شده است.

گريگوری شولته نماينده آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی امروز در وين دلايل اين خواست را برای خبرنگاران تشريح کرد.

هيات مديره آژانس قرار است هفته آينده جلسه داشته باشد.

آقای شولته گفت اگر رهبران ايران واقعا در پی کسب اعتماد و اطمينان جهان هستند بايد ضمن برطرف ساختن ابهام های ناشی از برنامه اتمی تهران، و همکاری بی قيد و شرط با آژانس، ، فعاليت هائی را که عامل نگرانی های بين المللی است معلّق بگذارند.

آقای شولته گفت در برنامه کاری ايران و آژانس بين المللی انرژی اتمی روند بالقوه مهم روشن ساختن سوابق مورد سئوال و موارد ابهام شرح داده شده است، اما اين برنامه متضمن روشن سازی کامل فعاليت های جاری، يا رفع نگرانی های ناشی از تداوم غنی سازی اورانيوم نيست، که قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد را نقض ميکند.

محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی امروز از اين برنامه به عنوان گامی ضروری برای حل و فصل مسائل باقيمانده با ايران دفاع کرد. آقای البرادعی عليه آنچه که وی آن را جنگی لفظی ناميد که يادآور اوضاع پيش از جنگ عراق است، هشدار داد.

راديوی دولتی ايران ميگويد اکبر هاشمی رفسنجانی ، رئيس مجلس قدرتمند خبرگان برای حل و فصل اختلافات خواستار گفتگو شده است. آقای رفسنجانی امروز در خطبه نماز جمعه تهران گفت فعاليت های اتمی ايران برای مقاصد صلح آميز است و از کشورهای غربی خواست به آنچه که وی اشتباهاتشان در مورد ايران توصيف کرد ادامه ندهند.

آقای رفسنجانی گفت برنامه اتمی ايران آنگونه که آمريکا و متحدانش متهم ميکنند برای ساختن تسليحات اتمی نيست.

آقای رفسنجانی که قبلا رئيس جمهوری بود، اخيرا به رياست مجلس خبرگان برگزيده شد، که تشکيلاتی مذهبی و برخوردار از قدرت انتصاب ، نظارت و حتی برکنار ساختن رهبر ارشد است.

XS
SM
MD
LG