لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

روسای جمهوری آمريکا و چين برای مقابله با تغييرات جوّی به توافق رسيدند


جرج بوش رئيس جمهوری آمريکا و هو جينتائو رئيس جمهوری چين در باره مجموعه ای از مسائل اجتماعی و اقتصادی در حاشيه کنفرانس سران کشورهای آسيائی و ممالک حوزه اقيانوس آرام در سيدنی استراليا تبادل نظر کرده اند.

پرزيدنت بوش ميگويد دو رهبر امروز توافق کردند برای مقابله با تغييرات جوّی همکاری کنند.

پرزيدنت بوش گفت آنان همچنين در باره ايران، کره شمالی، سودان، و نيز راجع به ايمنی کالاهای چينی که در بازارهای آمريکا فروخته ميشود، و اخيرا معلوم شد بسياری از آنها با استاندارد های ايمنی آمريکا مطابقت ندارند، صحبت کرده اند.

پرزيدنت بوش گفت خوشحال است که آقای هو به مسئله ايمنی کالاها کاملا وارد و آشنا بود.

پرزيدنت بوش گفت در مورد مسائل اقتصادی از آقای هو خواسته است بگذارد پول چين شناور شود و بازار تعيين کننده نرخ های برابری آن باشد.

واشنگتن معتقد است ارزش برابری پول چين بطور مصنوعی پائين نگاه داشته شده است که بنوبه خود به بی توازنی در مبادلات بازرگانی منجر ميشود.

کاخ سفيد ميگويد آقای هو قول داده است بگذارد بازار در اصللاح سيستم پولی چين نقش عمده تری داشته باشد.

آقای هو گفت پرزيدنت بوش بر پای بندی واشنگتن به وضعيت تايلند به عنوان جزيره ای که خود را اداره ميکند، و نه کشوری مستقل، تاکيد گذاشته است. پکن تايوان را بخشی از چين ميداند.

پرزيدنت بوش همچنين به خبرنگاران گفت دعوت آقای هو برای حضور در مسابقات المپيک سال آينده در پکن را پذيرفته است.

امروز اقای هو با جان هوارد نخست وزير استراليا نيز ملاقات کرد و در پی اين ملاقات اعلام شد که دو کشور مذاکرات سالانه امنيتی خود را انجام ميدهند.

آقای هو و پرزيدنت بوش جزو بيست و يک رهبری هستند که در اجلاس سران مجمع همکاری اقتصادی کشورهای آسيائی و ممالک حوزه اقيانوس که روز شنبه آغاز بکار ميکند شرکت دارند.

اين رهبران قرار است خواستار از سرگيری مذاکرات به تعويق افتاده جهانی در باره تجارت شوند و بر اقدام در مورد مقابله با تغييرات جوی تاکيد بگذارند.

XS
SM
MD
LG