لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۸

راهبان برمه خودروها را به آتش کشيده و مقامات دولتی را در خانقاه بازداشت کرده اند


بگفته شاهدان عينی در منطقه مرکزی برمه، راهبان بودائيست خودروهای دولتی را به آتش کشيده و مقامات دولتی ای را، که به خانقاهشان فرستاده شده بودند تا به آنان نسبت به شرکت در تظاهرات ضد دولتی هشدار دهند، توقيف کرده اند.

راهبان به بخش برمه صدای آمريکا گفتند که برخی از مقامات شهر پاکوکو پس از چند ساعت بالاخره خانقاه راهبان را ترک گفتندو برخی ديگر هنوز در آنجا باقی مانده اند. اين راهبان نگفتند که آيا مقاماتی که هنوز در خانقاه هستند برخلاف ميلشان بازداشت شده اند يا خير.

اين مقامات به خانقاه راهبان رفته بودند تا به راهبان دستور دهند که در راهپيمايی عليه دولت شرکت نکنند. بگفته يک راهب، همکاران وی خودروی دولتی را به آتش کشيدند زيرا نسبت به کتک زدن و دستگيری راهبان در تظاهرات روز چهارشنبه عصبانی بودند.

بگفته شاهدان عينی سربازان با شليک تيرهای هوايی نسبت به توقف تظاهرات هشدار می دادند.

ازهنگاميکه دولت بهای سوخت را به دوبرابر افزايش داد، تظاهرات و راهپيمايی های ضد دولتی سرتاسربرمه را در طول هفته های اخير در بر گرفته است.

بگفته فعالين، مقامات تاکنون دستکم ۱۰۰ تن از تظاهر کنندگان را بازداشت کرده اند. دولت اعلام کرد ۵۰ نفر را در حبس خود دارد.

رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا و گروههای بين المللی حقوق بشر اين سرکوبها را مورد نکوهش قرار داده اند.

بگفته ناظران، دولت نظامی برمه بخصوص در نظر دارد تا ناآرامی ها در منطقه پاکوکو را از ميان بردارد. اين شهر در نزديکی ماندلی قرار دارد که مرکز مذهبی در اين کشور پارسامنش بودائيستی است.

در گذشته راهبان بودائيست نقش عمده ای در قيامهای سياسی داشته اند، منجمله در سال ۱۹۸۸ ميلادی، هنگاميکه سرکوب تظاهرات اعتراضی عمده ای ۳۰۰۰ کشته برجای گذاشت.

XS
SM
MD
LG