لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۳

پرزيدنت بوش حکومت نظامی برمه را به شدت مورد انتقاد قرار داد


پرزيدنت بوش حکومت نظامی برمه را به شدت مورد انتقاد قرار داده و سرکوب تظاهرات مسالمت آميز اخير در آن کشور را اختناق غير قابل توجيه ناميد.

آقای بوش امروز، چهارشنبه، گفت که ميخواهد در کنفرانس اين هفته آپک در استراليا توجه شرکت کنندگان را به وضعيت حقوق بشر در برمه معطوف کند.

پرزيدنت آمريکا، خانم آنگ سان سوچی رهبر اپوزيسيون برمه را که ١٨ سال است بخاطر ترويج دموکراسی در بازداشت يسر ميبرد، مورد تحسين قرار داد.

آمريکا پيش نويس قانون اساسی جديد برمه را که از سوی کنگره ملی برمه با شرکت دولت نظامی اين کشور ارائه شده است، به عنوان اقدامی «کاملاً فريبکارانه» مردود دانسته است.

تام کيسی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز سه شنبه اظهار داشت کنگره ملی برمه فقط با شرکت نمايندگان برگزيده حکومت نظامی برمه تشکيل گرديد و گروه های اپوزيسيون و اقليت های قومی مشارکتی در آن نداشتند.

آقای کيسی افزود «طنز» اعلاميه پايان کار کنگره که بنا برگزارش ها حکومت نظامی برمه را در مقام خود ابقا کرده است و احزاب عمده اپوزيسيون را از شرکت در حکومت محروم کرده است، در اين است که تشکيل آن با سرکوبی شهروندان برمه که تظاهرات مسالمت آميزی برگزارکرده بودند تقارن داشته است.

فعالين برمه ای در هفته های اخير برای اعتراض به تصميم دولت برای بالابردن شديد قيمت سوخت، تظاهرات عمومی بی سابقه ای را برگزار کردند.

اپوزيسيون برمه می گويد پليس بيش از ١٠٠ تن از فعالان را در جريان تظاهرات بازداشت کرده است. دولت برمه می گويد حدود ٥٠ نفر را بازداشت کرده است.

XS
SM
MD
LG