لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

تام کيسی: ايالات متحده از طرحی که ايران و I.A.E.A. با آن موافقت کرده اند استقبال می کند


تام کيسی: ايالات متحده از طرحی که ايران و I.A.E.A. با آن موافقت کرده اند استقبال می کند
تام کيسی: ايالات متحده از طرحی که ايران و I.A.E.A. با آن موافقت کرده اند استقبال می کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی - I.A.E.A - می گوید ایران با یک جدول زمانی برای پاسخگوئی به پرسش هائی در باره برنامه اتمی خود موافقت کرده است. آلی هاینونن Olli Heinonen معاون مدیر کل آژانس گفت اقدام بموقع ایران در پاسخگوئی به پرسش های حل نشده، آزمون و محکی برای مقاصد واقعی آن خواهد بود.

تام کیسی، قائم مقام وزارت امور خارجه آمريکا می گوید ایالات متحده از طرحی که ایران و I.A.E.A. با آن موافقت کرده اند استقبال می کند. اما یادآور می شود آمريکا نسبت به قول های دولت ایران مشکوک است:
**** دولت ایران باید مدتها پیش قادر می شد به پرسش ها پاسخ دهد. و این واقعیت که آنها سالها نتوانسته اند یا نخواسته اند در مورد برنامه ای که بیش از دو دهه سعی داشتند پنهان از جهان به اجرا بگذارند چنین کنند، مسلما دلایل زیادی برای نگرانی بوجود می آورد.

کیسی می گوید دولت ایران افزون بر خودداری از دادن پاسخ به پرسش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، از انجام درخواست های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانیوم سر باز زده است:
**** و این حقیقت که این برنامه ادامه دارد و پیشرفت می کند نشان می دهد رژیم ایران، بجای پیوستن به ما در مذاکره برای دست یابی به آنچه همیشه گفته است هدف های اعلام شده آن است - یعنی یک برنامه اتمی غیر نظامی صلحجویانه، با هدف تولید برق برای مردم - همچنان در مسیر سرپیچی از جامعه بین المللی گام بر می دارد.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گوید، در این ماجرا، مردم ایران بازنده هستند:
****مردم ایران در نتیجه اقدامات دولتی که حاضر نیست از آنچه فرصتی بسیار مثبت برای معامله با جامعه بین المللی، دست یابی به نیروئی که مدعی است برای مردم خود به آن نیاز دارد، و توسعه کشور و کار با ما برای حل این مسائل است، استفاده کند، رنج می برند.

ایران بدلیل خودداری از متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانیوم، از نوامبر ۲۰۰۶ دوبار هدف تحریم های سازمان ملل متحد قرار گرفته است، و به گفته تام کیسی: در صورتی که نظر خود را تغییر ندهد، با تحریم های بیشتری روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG