لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۹

حزب الله لبنان تهديد به تحريم رای گيری برای انتخاب رياست جمهوری کرده است


رئيس پارلمان لبنان از قانونگزاران در اين قوّه قانونگزاری کاملا تقسيم شده خواسته است روز بيست و پنجم سپتامبر برای انتخاب يک رئيس جمهوری جديد تشکيل جلسه بدهند.

نبيه بری امروز گفت اميدوار است تمامی قانونگزاران در جلسه انتخاب جانشين برای اميل لحود رئيس جمهوری طرفدار سوريه شرکت کنند.

دست کم دو سوم از نمايندگان پارلمان لبنان بايد در جلسه حضور داشته باشند تا حد نصاب لازم و قانونی برای رای گيری فراهم شود.

اوپوزيسيون طرفدار سوريه از ائتلاف حاکم مورد حمايت غرب خواسته است فردی را برای احراز مقام رياست جمهوری پيشنهاد کند که برای طرفين قابل قبول باشد.

دولت فئواد سينيوره نخست وزير لبنان هنوز به اين درخواست واکنشی نشان نداده است. دولت او با داشتن شصت و نه کرسی از صد و بيست و هشت کرسی پارلمان از اکثريتی ضعيف برخوردار است.

اپوزيسيون تحت رهبری حزب الله تهديد کرده است در صورت عدم توافق در مورد کانديدای رياست جمهوری، رای گيری را تحريم ميکند و نخواهد گذاشت پارلمان از حد نصاب لازم و قانونی برخوردار شود.

آقای لحود گفته است اگر جانشين وی تا روز بيست و سوم نوامبر، که دوره رياست جمهوری او تمام ميشود، انتخاب نشده باشد از ارتش خواهد خواست رهبری يک دولت موقت را بر عهده گيرد. بحران سياسی لبنان دولت آن کشور را از نوامبر گذشته فلج کرده است .

رئيس جمهوری لبنان بطور سنّتی و در چارچوب نظام تقسيم قدرت ميان گروههای مختلف مذهبی و قومی، تاکنون يک مسيحی مارونی بوده است.

XS
SM
MD
LG