لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

توفان فليکس در نزديکی ساحل آمريکای مرکزی به رده ۵ ارتقا پيدا کرد


بگفته هواشناسان آمريکايی توفان فليکس در راه شمال شرقی نيکاراگوئه به شديدترين درجه ممکن رسيد. هواشناسان هشدار داده اند که اين توفان دوباره به درجه ۵ رسيده و بسيار خطرناک است.

بگفته مرکز هواشناسی ملی آمريکا انتظار می رود که مرکز توفان بزودی از خط ساحلی نيکاراگوئه، در نزديکی مرز هندوراس، در گذرد.

هزاران نفر برای فرار از خشم توفان شديد همراه با وزش بادهايی بسرعت ۲۶۰ کيلومتر در ساعت سواحل کشورهايی که در راستای توفان قرار دارند را ترک کرده اند.

در هندوراس از هواپيما برای پروازهای ويژه ای بمنظور انتقال ساکنين جزاير کوچک استفاده شده است. اهالی پنجره هايشان را با تخته پوشانيده و به ذخيره کردن آب و غذا پرداخته اند. با اين وصف بسياری بدليل کمبود وسائط نقليه نتوانسته اند منازلشان را ترک کنند.

بين شهر ليمون (هندوراس) و شهر پورتو کبزاس (نيکاراگوئه) نسبت به رسيدن توفان و ميزان خطرناکی آن هشدار صادر شده است. در طول سواحل اين کشورها نيز هشدارهايی داده شده است.

همچنين هواشناسان نسبت به خطراتی که متوجه سواحل کارائيب نظير گواتمالا و تمام خط ساحلی بليز است هشدار داده اند.

بگفته هواشناسان، فليکس احتمالا همان مسيری را طی خواهد کرد که توفان ميچ در سال ۱۹۸۸ طی کرد و باعث مرگ دستکم ۱۰,۰۰۰ نفر در آمريکای مرکزی شد.

در همين حال، پيش بينی می شود که توفان گرمسيری هنريتا نيز به حد گردباد شدت گرفته و اکنون در راه شبه جزيره باخا کاليفرنيا در مکزيک است. نسبت به اين توفان نيز هشداری صادر شده است.

XS
SM
MD
LG