لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۰

آمريکا کره شمالی را هنوز از فهرست کشورهای حامی تروريسم برنمی دارد


نماينده ارشد ايالات متحده در مذاکرات هسته ای مربوط به کره شمالی ادعای پيونگ يانگ مبنی بر اينکه واشنگتن در نظر دارد کره شمالی را از فهرست کشورهای حامی تروريسم خارج سازد رد کرده است.

کريستوفر هيل امروز (سه شنبه) به خبرنگاران در سيدنی استراليا گفت که قبل از اينکه کره شمالی را بتوان از فهرست کشورهای حامی تروريسم بيرون آورد، پيونگ يانگ می بايست در از کار انداختن برنامه اتمی اش پيشتر برود.

خبرگزاری دولتی کره شمالی روز دوشنبه گزارش کرد واشنگتن در صدد است تا همچنين تحريم ها را از روی پيونگ يانگ بردارد. اين خبرگزاری گفت که تصميم واشنگتن پس از پايان گرفتن مذاکرات هيل و همتای کره ايش کيم کی گوآن در روز يکشنبه در ژنو اتخاذ شد.

هيل اذعان داشت که درباره موضوع، به عنوان بخشی از مذاکرات عام تر درباره طرح پايان بخشيدن به برنامه تسليحات اتمی کره شمالی، صحبت شده بود.

بگفته وزير امور خارجه ژاپن، نوبوتاکا مچيمورا، تغيير در وضعيت کره شمالی بستگی به شرايطی نظير از کار انداختن کامل تاسيسات هسته ای و مورد بازبينی قرار گرفتن کليه ذخاير هسته ای کره شمالی دارد.

پيونگ يانگ متعاقب اعتراف يک مامور کره شمالی مبنی بر بمبگذاری در هواپيمای جت مسافربری کره جنوبی، که باعث مرگ ۱۱۵سرنشين شد، از سال ۱۹۸۸ميلادی تاکنون در فهرست کشورهای حامی تروريسم قرار گرفته است.

اين فهرست جلوی خريد اسلحه و يا دريافت کمک های اقتصادی از ايالات متحده آمريکا را می گيرد. کشورهای مندرج در اين فهرست همچنين قادر نخواهند بود از بانک جهانی و ساير موسسات چند مليتی وام دريافت کنند. ايران، کوبا، سودان، و سوريه از جمله کشورهايی هستند که در اين فهرست قرار دارند.

XS
SM
MD
LG