لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

سربازان بريتانيا بصره را تخليه کردند


پس از آنکه سربازان بريتانيا در طول شب شهر بصره را تخليه کردند، امروز صبح (دوشنبه) سربازان عراقی پرچم کشورشان را بر فراز کاخ بصره به اهتزاز درآورده و محافظان خود را در مرکز شهر مستقر ساختند.

نزديک به ۵۵۰ سرباز بريتانيايی بصره را به مقصد فرودگاه در خارج از شهر ترک گفتند تا به بقيه ۵۰۰۰ پرسنل بريتانيايی بپيوندند.

وزارت خارجه بريتانيا اعلام کرد لندن انتظار دارد تا ظرف ماه های آينده کليه مسئوليت های اطلاعاتی و امنيتی ايالت بصره را تحويل دهد.

گوردون براون، نخست وزير بريتانيا، در گفتگو با راديو بی بی سی گفت که اين حرکت از پيش برنامه ريزی و سازماندهی شده بود، و اين ظن که بيرون کشيدن نيروها از بصره به منزله شکست تلقی می شود را مردود دانست. وی گفت هرزمان که موقعيت امنيتی ايجاب کند سربازان بريتانيا آمادگی کامل دارند تا وارد صحنه شده و اوضاع را بدست گيرند.

در گزارش ديگری آمده که نوری المالکی، نخست وزير عراق، يک هيات تحقيقاتی را مامور رسيدگی به برخوردهای روی داده در کربلا، در جريان مراسم نيمه شعبان، کرده است. بيش از ۵۰ نفر در اين زدوخوردها کشته شده اند.

بيانيه صادره از جانب دفتر آقای مالکی اين هيات را بی طرف و عاری از تعصب معرفی نمود.

پيش از اين بيانيه، آخوند شيعه راديکال، مقتدی صدر، هشدار داده بود که چنانچه دولت در مورد رويدادهای خشونت آميز کربلا تحقيقاتی به عمل نياورد وی خود دست به عمل خواهد زد. او نگفت دقيقا به چه عملی دست زده خواهد شد. وی اخيرا دستور داده بود که شبه نظاميان ارتش مهدی (جيش المهدی) تا اطلاع ثانوی همه گونه فعاليتهای خود را به حال تعليق درآورند.

مقامات عراقی گفته اند که افراد مسلح وفادار به صدر در زدوخوردهای کربلا نقش داشته اند، اتهامی که ارتش مهدی مردود شمرده است. مسئولين عراقی اعلام کردند بيش از ۲۶۰ نفر هم اکنون برای بازجويی درباره اين درگيری ها دربازداشت به سر می برند.

سخنگوی نظامی بريتانيا، سرگرد مايک شيرر، گفت بيرون کشيدن نيروها با موفقيت و بدون بروز حادثه صورت گرفت. اين واقعه توام با کف زدن ها و ابراز خوشحالی برخی از اهالی بصره بود.

همچنين امروز (دوشنبه) ارتش آمريکا اعلام کرد که انفجار يک بمب جاده ای ديروز در نزديکی بغداد باعث کشته شدن يک سرباز آمريکايی و زخمی شدن سه تن ديگر شد.

XS
SM
MD
LG