لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

چين هزينه های نظامی اش را به سازمان ملل گزارش خواهد کرد


چين اعلام کرد بمنظور پاسخگويی به نگرانی های بين المللی در راستای شفافيت بخشيدن به بودجه نظامی اش گزارش کردن به سازمان ملل متحد را آغاز خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چين، جيانگ يو، امروز (يکشنبه) اعلام کرد که چين هزينه های پايه ای نظامی اش را هر سال به سازمان ملل گزارش خواهد کرد. وی گفت به خاطر حفظ صلح جهانی، پکن همچنين آمار و ارقام مربوط به فروش تسليحاتش را به دفتر ثبت تسليحات غير اتمی وابسته به سازمان ملل ارايه خواهد داد.

اين سخنگو تصميمات اخير چين را «گامی مهم در جهت شفاف سازی نظامی چين» توصيف کرد.

چين در سالهای اخير هزينه های نظامی اش را بمقدار قابل توجهی افزايش داده، که اين امر باعث نگرانی هايی در سطح بين المللی بويژه از سوی ايالات متحده و ژاپن شده است. در ماه مارس گذشته، چين اعلام کرد که بودجه نظامی اش در سال ۲۰۰۷ ميلادی با افزايش ۱۸ درصدی به ۴۵ ميليارد دلار رسيده است. چين دارای بزرگترين ارتش ثابت در جهان است.

دفتر ثبت تسليحات غير اتمی سازمان ملل متحد هفت مقوله از واردات و صادرات جهانی سلاح های غير اتمی را پيگيری می کند. چين در سال ۱۹۹۶ پس از آنکه به گفته پکن «کشور خاصی» به تايوان اسلحه فروخته بود، از ادامه همکاری با دفتر ثبت تسليحات غير اتمی خودداری ورزيد. چين نام کشور فروشنده را فاش نساخت.

ايالات متحده آمريکا مقدار قابل توجهی سلاح به تايوان فروخته است.

چين تايوان را به چشم يک ايالت مرتد می نگرد و هيچگونه حقی در جهت يک حکومت مستقل برای آن قايل نيست. پکن تهديد کرده است در برابر اعلام استقلال از سوی تايوان دست به اقدام نظامی خواهد زد.

XS
SM
MD
LG