لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۷

خامنه ای فرمانده ای جديد به سپاه پاسداران فرستاد


آيت الله علی خامنه ای، رهبر ارشد ايران، فرمانده پاسداران انقلاب، نيروئی را که گزارش شده بود مقامات آمريکائی ميخواهند آن را يک گروه تروريستی بشناسند، عوض کرده است.

تلويزيون دولتی ايران روز شنبه گزارش داد جای سرلشکر يحيی رحيم صفوی، با سرلشکر محمد علی جعفری عوض شده است. سرلشکر صفوی ده سال بود که سپاه پاسداران را فرماندهی ميکرد. برای تعويض وی دليلی ارائه نشده است. اعلاميه آيت الله خامنه ای ميگويد سرلشکر صفوی مشاور عالی او در امور نظامی خواهد بود.

مقامات آمريکائی ماه گذشته به شرط معرفی نشدن به خبرگزاريها گفته بودند دولت بوش آماده ميشود سپاه پاسداران انقلاب را تشکيلاتی تروريستی بشناسد. چنين اقدامی به آمريکا امکان ميدهد دارائی هائی را که سپاه ممکن است در آمريکا داشته باشد مسدود کند.

بنا به گزارش هائی که ماه گذشته در روزنامه های واشنگتن پست و نيويورک تايمز منتشر شد، بحث در باره تروريست شناختن سپاه پاسداران گويای شدت گرفتن تشنج ميان واشنگتن و تهران بر سر فعاليت های اتمی ايران و اتهاماتی است که آمريکا در مورد حمايت ايران از شورشيان در عراق و افغانستان مطرح ساخته است. تهران اين اتهامات را تکذيب ميکند و ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

سپاه پاسداران انقلاب از نيروهائی زمينی، هوائی و دريائی تشکيل شده است که مستقيما به رهبر ارشد جوابگوست. گفته ميشود شمار اعضای آن قريب صد هزار نفر است.

XS
SM
MD
LG