لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

نخست وزير هند از معامله اتمی غير نظامی با آمريکا دفاع کرد


مان موهان سینگ نخست وزیر هند می گوید دهلی نو در جستجوی همکاری اتمی با بسیاری از کشورها برخواهد آمد و نگرانی های چپگرایان را که می گویند معامله اتمی غیر نظامی با آمریکا، حاکمیت کشور را تضعیف خواهد کرد، بی مورد دانسته است.

سینگ روز جمعه به دفاع از معامله پرداخت، آنرا نشانی بر پایان انزوای بین المللی هند دانست و گفت کشور او نمی تواند در فراهم آوردن انرژی اتمی، که برای توسعه اقتصادی حیاتی است، از بقیه جهان عقب بماند. وی اظهار داشت هند با استفاده از همکاری اتمی بین المللی می تواند میزان انرژی اتمی را که قادر است تولید کند دوبرابر سازد.

روز پنجشنبه، دولت هند، برهبری حزب کنگره، موافقت کرد برای بررسی اعتراضات سیاستمداران چپگرا به معامله اتمی غیر نظامی مهم با آمریکا، هیاتی تشکیل دهد. مقامات می گویند این هیات چگونگی تاثیر معامله را بر همکاری های خارجی و امنیتی هند بررسی خواهد کرد. قرارداد به هند اجازه می دهد به تکنولوژی اتمی آمریکا برای ساختن نیروگاه های اتمی در کشور، که نیاز شدیدی به انرژی دارد، دسترسی پیدا کند.

روز چهارشنبه، احزاب چپگرای هند از دولت خواستند مذاکره با آژانس بین المللی انرژی اتمی را متوقف کند.

کابینه هند معامله اتمی با آمریکا را تصویب کرده است، اما آژانس های اتمی بین المللی و کنگره آمریکا نیز باید آنرا قبول کنند.

XS
SM
MD
LG