لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۱

يک مسيحی متحد دولت مورد حمايت غرب در لبنان کانديدای رياست جمهوری شد


يک قانونگزار لبنانی متحد دولت مورد حمايت غرب در لبنان کانديدائی خود را برای مقام رياست جمهوری آن کشور اعلام کرده است.

پطروس حرب ، که يک مسيحی مارونی است، امروز گفت اگر در رای گيری پارلمانی امسال به رياست جمهوری برگزيده شود، سعی ميکند به بن بست سياسی ده ماهه لبنان پايان دهد. آقای حرب همچنين خواستار گفتگو و آشتی با سوريه شد تا به تشنج در مناسبات لبنان با اين کشور همسايه پايان داده شود.

پارلمان لبنان معمولا يک مسيحی مارونی را به رياست جمهوری انتخاب ميکند که بخشی از يک توافق سُنّتی ميان قدرت های سياسی متاثر از تفاوت های فرقه ای است. اما جامعه مسيحی نيز ميان حاميان دولت فئواد سينيوره، که مورد حمايت غرب است، و حاميان ژنرال ميشل عون، که از سوريه طرفداری ميکند و با شبه نظاميان شيعه حزب الله متحد است ، تقسيم شده است. انتظار ميرود آقای عون که قبلا نخست وزير بود، نيز کانديدای رياست جمهوری شود.

پارلمان لبنان بايد اواخر نوامبر که دوره رياست جمهوری اميل لحود رئيس جمهوری طرفدار سوريه به پايان ميرسد رئيس جمهوری جديدی انتخاب کند.

لبنان از نوامبر گذشته که حزب الله ِ خواستار نقشی بيشتر در تصميم گيرها از کابينه آقای سينيوره خارج شد با بن بستی سياسی روبروست. اين حرکت موجب شده است که آقای سينيوره در پارلمان اکثريتی ضعيف پيدا کند و وی با نبيه بری رئيس پارلمان، که يک متحد حزب الله است ، درگيری پيدا کند.

XS
SM
MD
LG