لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

ارتش آمريکا جزئيات بيشتری را در موردايرانيان توقيف وآزاد شده در بغداد منتشرکرد


ارتش آمريکا در عراق ميگويد هشت ايرانی را که مدتی کوتاه برای بازجوئی توقيف کرده بود، زيرا در وسائط نقليه آنان سلاح های غير مجاز پيدا شده بود، آزاد کرده است. يک اطلاعيه ارتش ميگويد اين ايرانيان، از جمله دو نفر از آنان که گذرنامه های سياسی داشتند، بامداد امروز به مقامات عراقی تحويل داده شدند.

اطلاعيه از متوقف ساختن چهار اتوموبيل حامل ايرانيان، و هفت عراقی، در يک پست بازرسی در بغداد، و سپس بردن آنها به هتل شراتون در همان حوالی خبر ميدهد. اطلاعيه ميگويد سربازان وقتی در اتوموبيل ها يک مسلسل و چند قبضه سلاح ديگر کشف کردند، سرنشينان را به داخل هتل بردند، و در آنجا نيز يک کامپيوتر لپ تاپ ، چند تلفن همراه ، و يک کيف دستی پر از اسکناس های ايرانی و آمريکائی را ضبط کردند. سربازان بعدا به اين نتيجه رسيدند که عراقی ها مامورحفاظت از ايرانيان بودند، و گرچه اوراق هويتی آنان درست بود، اما مجوّزی برای حمله اسلحه نداشتند.

سفارت ايران در بغداد قبلاگفته بود يک کارمند سفارت، و شش عضو هيات اعزامی از وزارت نيرو جزو توقيف شدگان هستند. ايران با تسليم يادداشتی به سفارت سويس در تهران که حافظ منافع آمريکادر ايران است به اقدام ارتش آمريکا در توقيف اين ايرانيان اعتراض کرده است.

پرزيدنت بوش روز سه شنبه ضمن انتقاد از دخالت ايران در عراق به فرماندهان نظامی اجازه داد تا با آنچه که وی فعاليت های سبعانه ايران توصيف کرد مقابله کنند.

ايران حمايت از شورشيان در عراق را تکذيب ميکند.

آمريکا پنج ايرانی ديگر را که در ماه ژانويه توسط نيروهای ْمريکائی توقيف شدند نگاه داشته است. مقامات نظامی آمريکا ميگويند آنان به ستيزه گرانی که در عراق با نيروهای آمريکائی و عراقی می جنگند کمک ميکردند. تهران ميگويد اين پنج نفر ديلمات هستند و خواستار آزادی آنان شده است.

XS
SM
MD
LG