لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۸

بوش: جمهوری اسلامی حامی اصلی تروريسم در جهان است


پرزیدنت بوش می گوید ایالات متحده در جدال ایدئولوژیکی بزرگی درگیر است و با تندروهای اسلامگرا در سراسر جهان می جنگد. یک جنبه اصلی این جدال، نبرد برای آینده خاورمیانه است.

آقای بوش می گوید مردانی که می خواهند از مذهب بعنوان راهی برای رسیدن بقدرت و استیلا بهره برداری کنند، خاورمیانه را بخطر می اندازند:
**** رادیکالیسم اسلامی خشن که به آنها الهام می دهد دو ویژگی اصلی دارد. یکی افراط گرائی ُسنی است که القاعده و متحدان تروریستش آنرا مجسم می کنند... ویژگی دیگر رادیکالیسم در خاورمیانه، افراط گرائی شیعه است که رژیم نشسته در تهران، حامی و تجسم آن است.

پرزیدنت بوش می گوید ایران از دیر باز یک منبع ناراحتی و مشکل در منطقه بوده است:
**** حامی اصلی تروریسم در جهان است. ایران از حزب الله که سعی در تضعیف دولت دمکراتیک لبنان دارد پشتیبانی می کند. ایران به گروه های تروریستی مانند حماس و جهاد اسلامی فلسطین پول می دهد. آنها بی گناهان را می کشند، اسرائیل را هدف می گیرند، و سرزمین های فلسطینی را بی ثبات می کنند.

آقای بوش می گوید ایران همچنین علی رغم قول هائی که برای کمک به بهبود وضع امنیتی در عراق و افغانستان داده است، برای طالبان در افغانستان و تندروهای شیعه در عراق اسلحه می فرستد:
**** و کوشش فعالانه ایران برای دستیابی به تکنولوژی ساختن جنگ افزار اتمی، منطقه ای را که هم اینک با بی ثباتی و خشونت دست بگریبان است، به قرار دادن در زیر سایه یک هالوکاست اتمی تهدید می کند. اقدامات ایران برای امنیت کشورها در هر کجا تهدید کننده است. و به این دلیل است که ایالات متحده برای منزوی ساختن رژیم و اعمال تحریم های اقتصادی، به دوستان و متحدان خود در سراسر جهان متکی است. ما با این خطر پیش از آنکه زیاد دیر شود، مقابله خواهیم کرد.

پرزیدنت بوش می گوید مسیر آینده خاورمیانه بشدت به پیامد جنگ در عراق بستگی خواهد داشت:
**** عراق در قلب خاورمیانه قرار دارد. و دو خصیصه خطرناک افراط گرائی که برای کنترل خاورمیانه با یکدیگر در رقابت هستند، اینک در کوشش برای بزیر آوردن یک دمکراسی جوان به این کشور نزدیک شده اند.

پرزیدنت بوش فوری ترین راه برای مقابله با بلند پروازی های القاعده، ایران، و دیگر نیروهای بی ثباتی و ترور در خاورمیانه را پیروزی در جنگ در عراق می داند و می گوید: یا نیروهای افراط گرائی موفق خواهند شد یا نیروهای آزادی. رئیس جمهوری آمریکا گفت چند ماه گذشته امید بخش بوده است. مردم عراق، اگر فرصت و امکانی به آنها داده شود، به قاتلان و افراط گرایان پشت می کنند.

XS
SM
MD
LG