لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

آتش سوزی يونان به ششمين روز خود رسيد


مسئولان آتش نشانی در یونان می گویند شعله های حریق گسترده ای که کشور را فرا گرفته هنوز مهار نشده است، اما بشدت روزهای پیش نیست.

مبارزه با حریق روز چهارشنبه در جزیره Evia و شبه جزیره پلوپونس متمرکز بود. در آنجا آنچه به چشم می آید، دریایی از تنه های سیاه شده درخت و خانه های سوخته است.

آتش سوزی های يونان از روز جمعه گذشته تا کنون جان دست کم ۶۳ تن را گرفته و هزاران هکتار جنگل و ده ها روستا را منهدم کرده است.

نخست وزیر یونان، کاستاس کارامانلیس، شهر وندان را به اتحاد فرا خوانده است، اما موج انتقادات عمومی از دولت نسبت به اقداماتی که برای برخورد با اين آتش سوزی انجام داد رو به فزونی گرفته و انتظار می رود هزاران نفر امروز (چهارشنبه) در آتن به تظاهرات بپردازند.

در مقابل آقای کارمانلیس از تمامی مردم این کشور خواست که در این شرایط حساس اتحاد خود را حفظ کنند. او گفت که «ما به عنوان یک کشور باید ثابت کنیم که در موقعیت های بحرانی قادر هستیم تا شرایط را کنترل کنیم.»

پليس تاکنون هفت نفر را به اتهام آتش افروزی عامدانه تاکنون دستگير کرده و برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به دستگيری های بيشتری گردد جايزه ای به مبلغ يک ميليون و ۴۰۰ هزار دلار تعيين کرده است.

امروز پاپ بنديکت، رهبر کاتوليکهای جهان، برای قربانيان اين حادثه دعا نمود و «اعمال جنايتکارانه» عاملان اين آتش سوزی را محکوم کرد.

کارشناسان سیاسی در یونان پیش بینی می کنند که آتش سوزی های اخیر در این کشور، که خسارات جانی و مالی فراوانی را به همراه داشته، در سرنوشت انتخابات عمومی یونان که در ماه سپتامبر برگزار می شود تاثیر گذار خواهد بود.

به گزارش خبر گزاری آسوشیتدپرس، تعداد زیادی از مردم یونان دولت محافظه کار کاستاس را مقصر اصلی در مهار نکردن آتش می دانند.

جورج پاپاندرئو, رهبر حزب سوسیالسیت یونان، که از مخالفان و منتقدان دولت به حساب می آید، به خبرنگاران گفت که «متاسفانه دولت یونان حتی موفق نشده که از جان و مال و املاک شهروندان خود محافظت به عمل آورد.» او دولت این کشور را متهم کرد که «با وجود این که چند روز از وقوع آتش سوزی مرگبار می گذرد ولی هنوز به طور جدی تلاشی برای نجات شهروندان و مهار آتش انجام نمی دهد.»

پیش از این آقای کارمانلیس روز شنبه در یک برنامه تلویزیونی خطاب به مردم يونان گفت که گسترش و سرايت آتش سوزی به بعضی مناطق «تصادفی» نبوده و قول داد که «مقصران» مجازات شوند.

XS
SM
MD
LG