لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

از مجسمه نلسون ماندلا در لندن پرده برداری شد


رئيس جمهوری پيشين آفريقای جنوبی و رهبر مبارزات ضد آپارتايد در اين کشور، نلسون ماندلا، که اکنون در لندن بسر می برد، امروز (چهارشنبه) در مراسم پرده برداری از مجسمه خودش شرکت کرد.

مقامات بريتانيا در ميدان پارلمان لندن از اين مجسمه پرده برداری کردند. اين مجسمه به ارتفاع دو متر و هفتاد سانتيمتر اکنون به مجسمه نخست وزير پيشين بريتانيا وينستون چرچيل و مجسمه رئيس جمهوری پيشين آمريکا آبراهام لينکلن ملحق شده است.

نخست وزير بريتانيا که در اين مراسم سخنرانی می کرد از ماندلا به عنوان بزرگترين رهبر نسل خودش، و يکی از دليرترين مردان همه اعصار، ياد نمود. او مجسمه ماندلا را نمادی از اميد ناميد.

آقای ماندلا به جمعيت حاضر گفت اگرچه که اين مجسمه ای از يک انسان است، ليکن می بايست سمبل مقاومت کسانی باشد که در برابر جور و تعدی، بويژه در آفريقای جنوبی، مقاومت کردند.

نلسون ماندلا از سال ۱۹۶۲ ميلادی بمدت ۲۷ سال بخاطر فعاليت های ضد آپارتايد در زندان بود. وی در سال ۱۹۹۰ آزاد شد و سپس در انتخابات سال ۱۹۹۴ به عنوان اولين سياه پوست به رياست جمهوری رسيد.

در همان سال وی همراه با رئيس جمهوری پيشين آفريقای جنوبی، فردريک دِکلرک، بخاطر تلاششان در پايان دادن به رژيم آپارتايد موفق به دريافت جايزه صلح نوبل شدند.

XS
SM
MD
LG