لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

کره شمالی برای از سرگيری روابط ديپلماتيک با آمريکا و ژاپن وارد گفتگو می شود


مقامات کره شمالی با فرستادگان ايالات متحده آمريکا و ژاپن پيرامون از کار انداختن کامل برنامه های اتمی کره شمالی و عادی ساختن روابط در دو نشست ملاقات خواهند کرد.

امروز (سه شنبه) از سوی مقامات ژاپنی اعلام شد که فرستادگان اين کشور در روزهای ۱۴ و ۱۵ شهريورماه در مغولستان (اولان باتار) با مقامات کره شمالی ديدار خواهند کرد.

انتظار می رود که ژاپن از کره شمالی بخواهد پيرامون ربودن شهروندان ژاپنی در دهه های۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ ميلادی اطلاعات بيشتری ارايه کند. کره شمالی نسبت به ربايش شهروندان ژاپنی اعتراف کرده است، ليکن دو کشور در مورد تعداد گروگانها توافقی ندارند.

دو کشور مزبور در بهار گذشته در ويتنام مذاکراتی داشتند ليکن اين گفتگو ها بر سر مسئله گروگانها به بن بست رسيد.

به گفته وزارت امور خارجه آمريکا گروه کاری متشکل از نمايندگان آمريکا و کره شمالی قرار است در روزهای جمعه و شنبه آينده در ژنو ملاقات کرده و پيرامون تعهد کره شمالی نسبت به از کار انداختن تام و تمام برنامه های اتمی اش گفتگو کنند. دوطرف قبلا در ماه مارس گذشته در نيويورک گفتگوهايی در اين زمينه داشتند.

اين گروه کاری همچنين علاقه کره شمالی به از سر گيری مناسبات ديپلماتيک با آمريکا، پس از وقفه بيش از پنجاه ساله، را مورد بررسی قرار خواهد داد.

اين گفتگوها بخشی از تلاشهايی را تشکيل می دهد که کره شمالی، برای بهبود مناسباتش با پنج کشور مذاکره کننده بر سر فرآيند خلع سلاح اتمی، در پيش گرفته است. در فوريه گذشته کره شمالی با برچيدن برنامه های اتمی اش در قبال دريافت امتيازات سياسی و کمک های سوختی از ژاپن، کره جنوبی، ايالات متحده، چين و روسيه موافقت کرد.

XS
SM
MD
LG