لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۷

وزير دادگستری آمريکا، گونزالس، استعفا داد


آلبرتو گونزالس، وزير دادگستری آمريکا که در پست خود با مباحثات و جدال های بسياری احاطه شده است، استعفای خود را اعلام کرد. وی که امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران بمدت کوتاهی ظاهر شده بود، از پرزيدنت بوش بخاطر دوستی اش و بدليل اعطای فرصت در خدمت به مردم آمريکا تشکر کرد. وی ۲۷ ام شهريورماه را بعنوان تاريخ کناره گيری خود قيد کرد، ليکن دليلی برای ان کناره گيری ارايه نداد.

گونزالس بدليل اينکه سال پيش ۸ دادستان فدرال را اخراج کرده بود از طرف حزب اپوزيسيون دمکرات و همچنين برخی از سياستمداران حزب جمهوريخواه بباد انتقاد گرفته شده بود. به اعتقاد بسياری از قانونگذاران اين اخراج ها دليل سياسی داشته و بارها به اين خاطر خواستار استعفای او شده بودند.

پرزيدنت بوش در تمام مدتی که بحث و جدلها ادامه داشت همواره از گونزالس حمايت می کرد.

هنوز اسمی از جانشين وزيؤ دادگستری بميان نيامده است.

گونزالس نخستين وزير دادگستری تاريخ آمريکاست که از ميان اسپانيايی تباران برگزيده شد. او همچنين از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ ميلادی سمت مشاور حقوقی کاخ سفيد را بر عهده داشت.

درواکنشی به اين استعفا اعضای حزب دمکرات گفتند وزارت دادگستری از بحران شديدی صدمه ديده و کناره گيری گونزالس کار درستی بود.

گونزالس سومين مقام عاليرتبه کابينه پرزيدنت بوش بشمار می رود که از سال پيش تاکنون استعفا داده اند. اوايل ماه جاری ميلادی کارل روو، مشاور ارشد رئيس جمهوری، اعلام استعفا کرده بود.

XS
SM
MD
LG