لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

حکام نظامی برمه عليه معترضين به ترقی قيمت سوخت وارد عمل شدند


پليس ها با لباس شخصی به گشت زنی در رانگون بزرگترين شهر برمه پرداخته اند که در چندروز گذشته صحنه اعتراض مردم به گرانی قيمت سوخت بود. خيابانها در محلات تجاری اين شهر، که پايتخت نيز هست، گرچه امروز آرام بود اما حضور ماموران امنيتی چهره شهر را متشنج نشان ميداد.

مقامات ميگويند دست کم چهل و نه نفر را که در اعتراض های هفته گذشته شرکت داشتند دستگير کرده اند.

بنا به گزارش ها سيزه نفر از فعالان سرشناس نيز در جريان اين سرکوبی به يک زندان مخوف در حومه رانگون برده شدند. مين کو نائين، يکی از رهبران طرفدار دمکراسی جزو دستگير شدگانی است که ممکن است به مجازات هائی تا بيست سال حبس محکوم شوند. آنان به تصميم دولت نظامی در مورد دوبرابر ساختن قيت سوخت اعتراض ميکردند. اين تصميم موجب شده است که هزينه استفاده مردم بخصوص اکثريت فقير جامعه از شبکه حمل و نقل عمومی نيز بالا برود.

تظاهرات در برمه، که نيروهای امنيتی بهيچوجه آن را تحمل نمی کنند، بندرت انجام ميگيرد. سيزده فعالی که به زندان افتاده اند رهبری آخرين تظاهرات عمده ای را در برمه بر عهده داشتند که در سال۱۹۸۸ انجام گرفت. آنان در آن سال شورشی دانشجوئی را عليه حکام نظامی ترتيب دادند که از نارضائی بر سر بدی وضع اقتصادی ناشی ميشد. شمار افرادی که در جريان توسل دولت به سرکوبی شورش جان باختند قريب سه هزار نفر تخمين زده ميشود.

دولت برمه برای نقض حقوق بشر، از جمله نگاه داشتن آنگ سان سوچی رهبر مخالف در حبس خانگی ، و داشتن قريب هزار و دويست زندانی سياسی ، با انتقادهائی گسترده روبروست.

XS
SM
MD
LG