لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۰

نيکلاس برنز: دولت ايران سعی دارد توجه را از قطعنامه شورای امنيت دور سازد اما راه بجائی نخواهد برد


نيکلاس برنز: دولت ايران سعی دارد توجه را از قطعنامه شورای امنيت دور سازد اما راه بجائی نخواهد برد
نيکلاس برنز: دولت ايران سعی دارد توجه را از قطعنامه شورای امنيت دور سازد اما راه بجائی نخواهد برد

دولت ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی می گویند آنها با یک جدول زمانی برای ایران بمنظور پاسخگوئی به پرسش های مربوط به برنامه اتمی خود موافقت کرده اند.

گئورگی شولته، نماینده آمريکا در آژانس، گفت: همکاری هائی که محدود و مشروط باشد و فقط قول انجام کارهائی در آینده را بدهد، کافی نیست. " شولته گفت: اگر رهبران ایران براستی خواهان کسب اعتماد جهانی باشند، از کوشش برای بهره برداری از IAEA دست خواهند کشید، همکاری کامل و بدون قید و شرطی را آغاز خواهند کرد و فعالیت های نگران کننده را متوقف خواهند ساخت.

آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواسته است تمام فعالیت های غنی سازی و بازیافت اورانیوم را متوقف کند. افزون بر این، شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم هائی را بر ایران بدلیل خودداری از چنین کاری وضع کرد. اینک اعضای شورای امنیت در باره امکان برقراری تحریم های اضافی بحث می کنند.

نیکولاس برنز، معاون وزارت امور خارجه آمريکا، جدیدترین قول های ایران برای همکاری را یک نمایش بزرگ می نامد:
**** دولت ایران سعی دارد توجه را از قطعنامه شورای امنیت دور سازد، ایز گم کند و مانع از آن شود در شورای امنیت پیش برویم، اما راه بجائی نخواهد برد. برنز می گوید اگر ایران فعالیت های غنی سازی اورانیوم را که می تواند به آن اجازه دهد اسلحه اتمی بسازد متوقف کند، ایالات متحده آماده خواهد بود به تهران در ساختن یک سیستم نیروی اتمی غیر نظامی کمک کند.

با این حال، او می گوید: ما مسلما نمی خواهیم شاهد ایرانی باشیم که قطعنامه های شورای امنیت را نقض می کند، به سازمان های تروریستی حزب الله و حماس و ستیزه گران شیعه در عراق اسلحه می دهد، و دارای توانائی های اتمی است.

نیکولاس برنز گفت: سیاست خارجی ایران چنان ناپایدار، خشونت آمیز و مخرب است که هیچکس نمی خواهد ببیند چنین دولتی برهبری محمود احمدی نژاد، مالک جنگ افزار اتمی باشد. موضوع به همین سادگی است.

XS
SM
MD
LG