لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۴

سازمان های اطلاعاتی آمريکا: اوضاع امنيتی عراق بهبود يافته است


گزارش جديد سازمان های اطلاعاتی آمريکا حکايت از آن دارد که اوضاع امنيتی عراق بهبود يافته است، اما دولت نوری المالکی نخست وزير عراق همچنان عاجز از اداره موثر امور کشوراست.

مقامات آمريکا روز پنجشنبه خلاصه ای از گزارش سازمان ملی تخمين های اطلاعاتی آمريکا را درباره تثبيت اوضاع عراق منتشرساختند. در گزارش آمده است که از آغاز سال جاری تاکنون بهبودهائی «قابل سنجش اما نامتعادل» دراوضاع امنيتی عراق به وجود آمده است. گزارش می افزايد اما شورش و خشونت های فرقه ای عراق همچنان در ابعاد وسيعی ادامه يافته است.

در اين گزارش اطلاعاتی همچنين آمده است که نيروهای عراق بدون ادامه کمک های نيروهای آمريکا نمی توانند از عهده مقابله جوئی با خشونت ها برآيند.

گوردون جاندرو سخنگوی شورای امنيت ملی آمريکا می گويد اين گزارش نشان می دهد که استراتژی پرزيدنت بوش در عراق موثر بوده است، اما آمريکا همچنان «با چالش های سختی درعراق مواجه است.» درهمين حال جان وارنر سناتور جمهوری خواه آمريکا روز پنجشنبه از پرزيدنت بوش خواست برای ترغيب دولت عراق به گام برداشتن در راه برقراری يک آشتی و مصالحه سياسی، خارج ساختن برخی از نيروهای آمريکا را ازعراق تا ماه دسامبر سال جاری آغازکند.

XS
SM
MD
LG