لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

ديوان عالی پاکستان: نخست وزير پيشين می تواند از تبعيد بازگردد


به حکم ديوان عالی دادگستری پاکستان نواز شريف، نخست وزير پيشين اين کشور، می تواند اکنون پس از ۷ سال زندگی در تبعيد به ميهن بازگردد.

ديوان عالی دادگستری کشور حکم کرد که آقای شريف و خانواده اش به عنوان شهروندان پاکستانی حق لايتجزايی دارند که وارد کشور شوند. اين دادگاه همچنين حکم داد که مقامات دولتی نبايد برای برگشت رهبر پيشين پاکستان مانعی ايجاد کنند.

صدها تن از هواداران آقای شريف در بيرون محوطه دادگاه بمناسبت رای ديوان عالی به جشنو پايکوبی پرداخته و شعارهايی را عليه پرزيدنت پرويز مشرف سر دادند.

آقای شريف در لندن به خبرنگاران گفت که بزودی به پاکستان بازخواهد گشت، و اضافه کرد هيچ ابايی ندارد از اينکه به اتهاماتی پاسخ دهد.

دولت آقای شريف درکودتای سال ۱۹۹۹ ميلادی بوسيله پرزيدنت پرويز مشرف سرنگون و نواز شريف، از آنجا که به اتهام چندين جرم به حبس ابد محکوم شده بود، وادار به تبعيد به خارج شد. وی سپس به همراه خانواده اش برای ادامه زندگی به عربستان سعودی رفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، گونزالو گالگوس، گفت رای دادگاه مربوط به نظام قضائی پاکستان است. وی همچنين اضافه کرد که ايالات متحده آمريکا مشتاق ديدن قويتر شدن سنت های دمکراسی در پاکستان است.

نواز شريف و يک نخست وزير پيشين ديگر تبعيدی، بی نظير بوتو، اميدوارند که در انتخابات اواخر سال جاری ميلادی ژنرال مشرف را به چالش بگيرند.

خانم بوتو امکان تسهيم قدرت با آقای شريف را به بحث گذاشته است. او گفته است چنانچه پرزيدنت مشرف بخواهد با اپوزيسيون به توافق برسد بايد از مقام خود در راس نيروهای ارتشی و انتظامات کناره گيری کند.

پيش از اينکه خانم بوتو پاکستان را در بحبوحه اتهامات مبنی بر فساد در دولت در دهه ۱۹۹۰ميلادی ترک کند دوبار نخست وزير پاکستان بود.

XS
SM
MD
LG