لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۶

آمريکا گزارش پيشرفت سياسی در عراق را امروز منتشر می کند


انتظار می رود که بعد از ظهر امروز (پنجشنبه) بوقت واشنگتن دولت پرزيدنت جرج بوش بخش هايی از يک گزارش امنيتی را منتشر کند که در آن توانايی نوری المالکی، نخست وزير عراق، در برطرف ساختن اختلافات فرقه ای بزير سوال رفته است.

روزنامه نيويورک تايمز از قول يک مقام کنگره آمريکا نوشت نتيجه گيری گزارش اين است که از نظر سياسی پيشرفت بسيار کمی تابحال در عراق انجام گرفته، و برای پيشرفت سياسی در آينده هم اميد کمی وجود دارد. در عين حال اين گزارش در باره خروج زودهنگام از عراق هشدار داده و می گويد سربازان آمريکايی در مهارکردن خشونتهای فرقه ای موفقيتهايی داشته اند.

رئيس جمهوری آمريکا طی يک سخنرانی در برابر سربازان بازنشسته ارتش آمريکا (درشهر کانزاس از ايالت ميسوری) گفت که از نخست وزير المالکی پشتيبانی می کند و وضعيت او را به عنوان «مردی خوب در شرايطی مشکل» توصيف کرد.

ديروز آقای بوش از سرعت کند پيشرفت سياسی در عراق و نسبت به دولت المالکی اظهار «نارضايتی» کرد. با اين همه، آقای بوش گفت که نسبت به باقی ماندن آقای المالکی در پست نخست وزيری عراق، اين مردم عراق، و نه سياستمداران واشنگتن، هستند که بايد تصميم بگيرند.

دوشنبه گذشته رئيس کميته انتظامی سنای آمريکا (از حزب دمکرات)، کارل لوين، گفته بود که المالکی بايد برود.

آقای ملکی روز چهارشنبه پاسخی داد مبنی بر اينکه آمريکا نبايد جدولی برای خروج نيروهايش ازعراق را تحميل کند. وی گفت کشور متبوع وی می تواند متحدين ديگری به غير از آمريکا برای خود پيدا کند.

اين اظهارات پيش از گزارش آمريکا در مورد پيشرفت عراق که در ماه آينده انتشار پيدا خواهد کرد ايراد می شود. کنگره آمريکا خواستار آن شده است که در ازای تصويب ادامه بودجه برای جنگ، عراق بايد در جهت دستيابی به برخی شاخص ها اقدام کند.

XS
SM
MD
LG