لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

هلی کوپتر آمريکائی در شمال عراق سقوط کرد و چهارده سرباز سرنشين آن کشته شدند


بگفته پليس عراق طی انفجار يک کاميون انتحاری امروز (چهارشنبه) در شمال عراق دستکم ۲۴ نفر کشته شدند.

در انفجار حاصله از اين حمله انتحاری به يک پاسگاه پليس در شهر شمالی بايجی پليس عراق از مجروح شدن ۶۵ نفر ديگر خبر داده است. قربانيان اين حمله ماموران پليس و غير نظاميان بودند.

ارتش آمريکا ميگويد يک هلی کوپتر آمريکائی امروز در شمال عراق سقوط کرد و هر چهارده سرباز سرنشين آن کشته شدند. ارتش ميگويد نشانه های مقدماتی حاکی از آن است که سقوط اين هلی کوپتر ناشی از نقص فنی بود. ارتش ميگويد نشانه ای نيست که حاکی از شليک دشمن باشد. تحقيقات در باره سقوط هلی کوپتر شروع شده است.

در گزارش ديگری بگفته روزنامه فرانسوی لوموند رئيس جمهوری عراق، جلال طالبانی، پيشنهاد فرانسه مبنی بر برگزاری نشستی بمنظور گردهم آوردن گروه های سياسی رقيب از بخش های مختلف را رد کرده است. طبق گزارش لوموند، آقای طالبانی گفته است از آنجا که رهبران سيآسی عراقی بطور روزمره با يکريگر تماس دارند و ديدار می کنند، برگزاری چنين نشستی ضرورت ندارد.

ديروز پانزده دستيار سابق صدام حسين رهبر اعدام شده عراق در بغداد محاکمه شدند. اين مقامات سابق برای کشتار دهها هزار شيعه ای که در پی جنگ ۱۹۹۱ خليج فارس عليه صدام حسين شورش کرده بودند، به جنايت عليه بشريت متهم شده اند. علی حسن المجيد، پسر عموی صدام، موسوم به علی شيميائی، جزو متهمين است. وی و دو نفر ديگر از متهمين قبلا برای نقشی که در کشتار قريب صد و هشتار هزار روستائی کرد در شمال عراق در دهه هشتاد داشتند به مرگ محکوم شده اند.

شيعيان عراقی در جنوب و کردها در شمال عليه صدام حسين که سربازانش توسط نيروهای ائتلاف تحت فرماندهی آمريکا از کويت بيرون رانده شده بودند شورش کردند. آمريکا بعدا برای کردها در شمال يک مامن بوجود آورد. جرج اچ دبليو بوش، رئيس جمهوری پيشين آمريکا عراقی ها را به ايستادن در مقابل صدام تشويق کرده بود. اما وی ميگويد دستور اشغال کامل عراق را نداد زيرا از آن بيم داشت که چنين اقدامی به تجزيه عراق منجر شود.

XS
SM
MD
LG