لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۷

نخست وزير ترکيه بدليل اظهاراتش در مورد مخالفان عبدالله گل بباد انتقاد گرفته شد


نخست وزير ترکيه، رجب طيب اردوغان، بخاطر اينکه گفته بود هرکس با رياست جمهوری عبدالله گل مخالف است از کشور برود، بباد انتقاد گرفته شد.

اردوغان اين اظهارات را در گفتگويی با تلويزيون ترکيه ابراز کرده بود. چندين روزنامه ترکيه اظهارات آقای اردوغان را غير دمکراتيک خواندند، در حاليکه سياستمداران اپوزيسيون از نخست وزير خواستند تا عذرخواهی کند.

آقای اردوغان اين اظهارات را در پاسخ به سخنان اخير يک روزنامه نگار ابراز کرد که گفته بود رياست جمهوری آقای عبدالله گل را بدليل سابقه فعاليت های اسلامی اش برسميت نخواهد شناخت. عبدالله گل از سوی حزب عدالت و توسعه، که منشا اسلامی دارد، نامزد احراز مقام رياست جمهوری شده است. انتظار می رود نمايندگان پارلمان ترکيه در انتخابات هفته آينده وی را انتخاب کنند.

اما عرفی گرايان (سکولارها) خوف دارند که نظر به گذشته آقای گل و ترکيب وی با رهبری آقای اردوغان اساس جدايی دولت و مذهب در ترکيه متزلزل شود.

در دور اول انتخابات دوشنبه گذشته عبدالله گل موفق نشد دو سوم آرای پارلمانی را به خود تخصيص دهد. با اين حال، وی برای انتخاب شدن در مرحله دوم، که روز هفتم شهريور برگزار خواهد شد، تنها به اکثريت ساده آرا نيازمند است. حزب عدالت و توسعه اکثريت کرسی های پارلمان را در اختيار دارد.

اين دومين بار است که عبدالله گل برای تصدی رياست جمهوری تلاش می کند. نامزدی وی در اوايل سال جاری مسيحی به يک بحران سياسی برخورد که طی آن ارتش بعنوان دفاع از اصل سکولاريسم تهديد به دخالت کرد.

XS
SM
MD
LG