لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

اتحاديه اروپا: اگر حماس همکاری کند پرداخت هزينه سوخت از سر گرفته خواهد شد


اتحاديه اروپا اعلام کرد چنانچه حماس تعهد بدهد که سوء استفاده نکند، خريد سوخت برای تاسيسات برق عمده نوار غزه را از سرخواهد گرفت.

يک سخنگوی اتحاديه اروپا امروز (دوشنبه) گفت پرداخت وجوه سوخت را بنا به «دلايل امنيتی» بحال تعليق درآورده بود، زيرا شبه نظاميانی که قدرت را در نوار غزه به دست گرفته اند قصد دارند از قبوض برق ماليات برداشت کنند.

اين سخنگو اضافه کرد زمانيکه اتحاديه اروپا اطمينان حاصل کند که اين گونه مالياتها اخذ نخواهد شد، آماده از سرگيری پرداخت وجوه برای سوخت خواهد بود.

تاسيسات اصلی برق در نوار غزه روز يکشنبه بدليل نبود سوخت کاملا بحال تعطيل درآمد. اين امر باعث گسترش خاموشی هايی شد که از هفته پيش آغاز شده و بر زندگی صدها هزار فلسطينی تاثير گذاشته بود.

يک شرکت اسرائيلی که برای اين تاسيسات تامين سوخت می کرد می گويد تنها زمانی ارسال سوخت را از سر خواهد گرفت که يا اتحاديه اروپا يا منبع ديگری پرداخت هزينه را تضمين کند.

اتحاديه اروپا هزينه تامين ۲۵ تا ۳۰ درصد کل برق مورد نياز نوار غزه را تقبل کرده است. ساير منابع از مصر و اسرائيل تامين می شود.

تشکيلات خودگردان فلسطينی به رياست جمهوری محمود عباس، حماس را متهم کرده است که مسئول خاموشی هاست، زيرا با دست انداختن بر شرکت برق سعی دارد از قبل آن برای خود درآمد توليد کند.

XS
SM
MD
LG