لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

احمدی نژاد اسلحه رسانی به طالبان را انکار کرد


رئيس جمهوری اسلامی ايران، محمود احمدی نژاد، که هماکنون در افغانستان بسر می برد، اتهامات مبنی بر اينکه دولت متبوعش به شبه نظاميان شورشی طالبان اسلحه می رساند را رد کرده است.

وی که امروز (سه شنبه) به همراه رئيس جمهوری افغانستان، حامد کرزی،در يک کنفرانس خبری مشترک در کابل شرکت داشت گفت نسبت به حقيقت ادعاهای آمريکا و بريتانيا در اين زمينه جدا مشکوک است.

پس از مذاکراتی پيرامون همکاری های دوجانبه، دو رئيس جمهوری اسلامی ايران و افغانستان يادداشت تفاهم آميزی مبنی بر افزايش همکاری های بين دو کشور امضا کردند.

اين نخستين سفر رياست جمهوری اسلامی به افغانستان دو سال پس از تصدی اين مقام است.

هفته پيش رئيس جمهوری آمريکا، جرج بوش، ايران را متهم کرد که در افغانستان و عراق نقش بی ثبات کننده ای دارد. اما پرزيدنت کرزی گفته است که به نظر وی ايران يکی از کمک دهندگان به افغانستان است.

در این میان، در افغانستان، خشونت ادامه دارد و روز سه شنبه یک سرباز لهستانی که در نیروی ناتو خدمت می کند، در حمله شورشیان طالبان کشته شد. مقامات ناتو می گویند در این شبیخون، ۵ سرباز افغان نیز مجروح شدند.

به گفته یک سخنگوی ناتو، یک کاروان حامل سربازان ارتش ملی پاکستان و نیروی بین المللی کمک امنیتی در استان پکتیا مورد حمله قرار گرفت.

در حال حاضر بیش از یک هزار سرباز لهستانی در افغانستان مستقر هستند، و این نخستین بار است که یکی از آنها کشته می شود.

XS
SM
MD
LG