لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

عبدالله گل تائيد کرد که بدنبال تصدی رياست جمهوری ترکيه است


وزير امور خارجه ترکيه، عبدالله گل، که يکبار ديگر از سوی حزب حاکم عدالت و توسعه نامزد احراز مقام رياست جمهوری ترکيه شده است، رسما نامزدی خود را تائيد کرد و از رهبران اپوزيسيون خواستار پشتيبانی شد.

آقای گل امروز (سه شنبه) پس از شرکت در جلسه ای با رهبران حزب راستگرای نهضت ملی در جمع خبرنگاران در آنکارا حاضر شد و صحبت می کرد. وی در مورد اينکه آيا حزب نهضت ملی در مورد پشتيبانی از وی اطمينان خاطر داده است يا خير توضيحی نداد.

اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه سه ماه پس از واقعه تحريم انتخابات پارلمانی از سوی اپوزيسيون که منجر به پس گرفتن نامزدی آقای گل شد، يکبار ديگر وی را به عنوان کانديدای رياست جمهوری معرفی کردند.

حزب مخالف اصلی در ترکیه می گوید انتحابات ریاست جمهوری کشور را به دلیل نامزدی عبداله گل وزیر امور خارجه تحریم خواهد کرد. حزب سکولار جمهوریخواه مردم، این تصمیم را روز سه شنبه و چند ساعت پس از آن اعلام کرد که عبداله گل کاندیدائی خود را رسما تایید کرد و در صدد جلب حمایت رهبران مخالف بر آمد. گل قول داد در صورتی که انتحاب شود اصول سکولاریسم کشور را تقویت کند.

پارلمان ترکيه نخستين مرحله از چندين مرحله رای گيری رياست جمهوری را روز دوشنبه آغاز می کند.

سياستمداران عرفی (سکولار) و ارتش با نامزدی آقای گل به دليل گذشته اسلامی وی و همچنين بخاطر اينکه همسرش روسری به سر می کند مخالفت کرده بودند. پوشيدن روسری در برخی از نهادهای عمومی تاريخا عرفی ترکيه مشخصا ممنوع شده است.

شايان ذکر است که مخالفت با نامزدی آقای گل موجب شد تا نخست وزير، رجب طيب اردوغان، ماه گذشته خواستار انتخابات پارلمانی زودتر از موعد شود، که باعث شد حزب حاکم اکثريت را بدست آورد. با اين وصف حزب عدالت و توسعه از داشتن دوسوم اکثريت پارلمان که وی را قادر می سازد تا به تنهايی در دو مرحله نخست رای گيری بر نامزدی رياست جمهوری صحه بگذارد بی بهره است. بموجب مقررات، رئيس جمهوری ترکيه را می شود در مرحله سوم رای گيری صرفا با اکثريت مطلق انتخاب کرد، مشروط به اينکه دو سوم اعضای پارلمان در جلسه حضور داشته باشند. اين امر به گروه های اپوزيسيون فرصت و توانايی می دهد تا با تحريم پروسه انتخاب رياست جمهوری را متوقف سازند.

XS
SM
MD
LG