لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۲

آمريکا می خواهد با چين درمورد کند کردن تغيير جو زمين همکاری کند


مشاور ارشد پرزيدنت بوش در زمينه محيط زيست، جيمز کاناتن، گفت که ايالات متحده آمريکا خواهان همکاری نزديک با چين در مورد توسعه فن آوری های جديدی است که آهنگ تغييرات جوی را کُند کند. آقای کاناتن که امروز (سه شنبه) با خبرنگاران در پکن صحبت می کرد گفت آمريکا آماده است بابت هزينه انکشاف تکنولوژی نوآورانه به چين کمک کند. او همچنين گفت واشنگتن بمنظور حصول اطمينان نسبت به رشد اقتصادی قابل استمرار می تواند به چين در زمينه تعيين استانداردها و اسلوب ها کمک کند.

از آنجا که قرارداد کيوتو در سال ۲۰۱۲ منقضی می شود، کاناتن سرگرم ديدارهايی با مقامات ذيربط چينی است تا حول محور مبارزه با تغيير جو پس از انقضای قرارداد کيوتو مذاکره کند. قرار داد کيوتو در سال ۱۹۹۷ بمنظور محدود کردن گاز های مضر معروف به گازهای گلخانه ای که در کشورهای صنعتی توليد می شوند انتخاب شده بود.

سازمان ملل و واشنگتن در ماه آينده يکسری نشستهايی را با ملل صنعتی جهان ترتيب خواهند داد تا در مورد برنامه های درازمدت بمنظور گرم شدن دمای زمين بحث و گفتگو انجام گيرد.

ايالات متحده و چين بزرگترين توليد کنندگان گازهای گلخانه ای بشمار می روند. هردو اين کشورها از امضای قرارداد کيوتو سرباز زده اند.

بنا به نتايج گزارشی در ماه ژوئيه گذشته چين جای ايالات متحده را در صدر فهرست توليد کنندگان گازهای گلخانه ای گرفته است. مقامات چينی می گويند که چين يک کشور درحال توسعه بشمار می رود و از وسايل و منابعی که بتواند وی را به استفاده از انواع تميز تر انرژی مدد رساند (مانند آب، باد و انرژی خورشيدی) بی بهره است. آنها می گويند کشورهای توسعه يافته بايد رهبری کاهش توليد گازهای گلخانه ای را بدست گيرند.

XS
SM
MD
LG