لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

در آتش سوزی کشمير هندتاکنون ۲۵ نفر ناپديد شده اند


مقامات کشمير هند اعلام کردند پس از آنکه ماموران آتش نشانی سرانجام در روز سوم موفق به مهار آتش بزرگی شدند دستکم ۲۵ نفر در يک قرارگاه مهمات ارتش ناپديد شده اند.

مقامات می گويند ده سرباز، ۱۳ مامور آتش نشانی و دو غير نظامی جزو ناپديد شدگان هستند. آتش که از روز شنبه گذشته در مقر خندرو در جنوب سريناگار آغاز شد، تاکنون چهار نفر را کشته و ۳۵ نفر را مجروح کرده است.

انفجارات مهيبی که بر اثر آتش بوقوع پيوست گلوله های انفجاری و قطعات خمپاره را به روستاهای اطراف پراکند که منجر به تخليه ۲۰,۰۰۰ نفر از روستانشينان شد. بمنظور حفظ امنيت منطقه و پاکسازی مهمات منفجر نشده ارتش اقدام به گسيل گروه های جمع آوری بمب به منطقه نموده است.

دو گروه شبه نظامی، منجمله عمده ترين گروه منطقه بنام حزب المجاهدين، مسئوليت اين آتشسوزی را تقبل کرده است، اما ارتش می گويد درباره چگونگی شروع آتش سرگرم تحقيق بوده و تابحال امکان عمليات تروريستی را رد می کند.

در حادثه جداگانه ای، پليس هندوستان می گويد نسبت به حمله نارنجکی در شهر بنديپورا واقع در شمال کشمير به شبه نظانيان مظنون است. دستکم دو نفر در اين حمله زخمی شده اند و گزارشی هم از کشته شدن دو نفر ديگر رسيده است.

بگفته مقامات دولتی در ۱۸ سال گذشته مبارزات شورشيان در کشمير هند به مرگ ۴۵,۰۰۰ نفر انجاميده است. گروه های شورشی در حال مبارزه برای استقلال کشمير و يا ملحق شدن آن به پاکستان هستند.

XS
SM
MD
LG