لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۱

نخست وزير هند از معاهده اتمی با آمريکا دفاع کرد


نخست وزير هند، مانموهان سينگ، از معاهده اتمی با ايالات متحده با عنوان نقطه عطف تاريخی ياد کرد و عليرغم اعتراضات نمايندگان پارلمان هند از آن دفاع نمود.

طی سخنرانی خود در پارلمان، امروز (دوشنبه) آقای سينگ گفت که اين معاهده برای برنامه سلاح های اتمی هند ضرری ندارد و به اين ترتيب ادعاهای مخالفينی که می گويند اين معاهده به معنی سازش در مورد حاکميت هند است را مردود دانست.

فانونگزاران مخالف معاهده اتمی در حين سخنرانی نخست وزير در جلسه پارلمان با سردادن شعارو درخواست لغو معاهده سعی داشتند تا صدای وی را تحت الشعاع قرار دهند. اما نخست وزير ادامه داد و گفت که معاهده جنجال برانگيز به ارتقای نقش هند در مناسبات جهانی خواهد انجاميد.

اعتراضات مشابهی بامداد امروز گشايش مجلس را موکول به سخنرانی نخست وزير کرده بود.

در اين ميان هم حزب کمونيست هند، که متحد اصلی دولت بشمار می رود، و هم اپوزيسيون ناسيوناليست هندو مخالف اين معاهده هستند. کابينه هند معاهده را به تصويب رسانيده و نيازی به حمايت پارلمان ندارد.

اين معاهده اتمی هنوز بايد مورد قبول تنظيم کنندگان بين المللی اتمی و کنگره آمريکا قرار بگيرد تا به مرحله اجرا برسد.

بموجب اين قرارداد هند در ازای دادن اجازه بازرسی از رآکتورهای اتمی غير نظامی اش به سوخت اتمی و ادوات و دستگاه های مدرن آمريکايی دسترسی خواهد داشت، که اين در جهت عکس سياست ۳۰ ساله عدم توليد سلاح های اتمی آمريکا در قبال هند است.

XS
SM
MD
LG