لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

شب ستارگان و باران ستاره


محمد رضا شاهيد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا در فرانسه گزارش ميدهد:

برای هفدهمین سال پیاپی فرانسه برگزارکننده مراسمی است که برای آن عنوان شب ستارگان برگزیده شده است.

ازجمعه تا یکشنبه شب، سیصدوچهل محل با دقت تمام از سوی مسئولان انتخاب گردیده تا علاقمندان به نجوم وستاره شناسی وحتی کسانی که کمترین اطلاعی در باره آن ندارند با مراجعه به این مراکز و با در اختیار داشتن انواع تلسکوپ ها بتوانند سیر وسیاحتی در آسمان داشته باشند.

در این مراکزبا حضور رایگان متخصصین ،ازستاره زهره گرفته تا ستاره های دورافتاده قطبی رامیتوان مطالعه کرد واز گردش درفضای لایتناهی لذت برد.

دیشب درسه نقطه در پاریس اتوبوس ها علاقمندان را به رسد خانه های اطراف می بردند.

کارشناسان می گویند آلودگی هوا سال به سال رویت ستارگان را مشکل تر می سازد واز این روچند سایت اینترنتی با دوربین های خود گشت وگذارشما راآسانترمیکنند.

بسیاری از رسد خانه های فرانسه ورودش برای همگان آزاد نیست اما در این سه شب اغلب آنها امکانات بازدید را برای عموم فراهم می آورند.

باید گفت که امسال کشورهای سوئیس، ایتالیا، بلژیک و مراکش نیز همزمان به اجرای مراسمی مشابه دست زده اند.

چند سازمان خطاب به نوجوانان میگویند برای تعطیلاتی سه روزه به سیاحت فضا بیائید ستاره ای در انتظار شماست، و یک موسسه خصوصی برای علاقمندان با دریافت پول، سه روز تدریس و استراحت را اینگونه پیش بینی کرده که در طول روز با دروس وبطور سمعی وبصری وشبها بصورت واقعی وبا تلسکوپ ستاره شناسی را می آموزند.

در این میان چند سازمان سیاحتی هم امسال پیشنهاد سفری به شیلی که بهترین و بزرگترین تلسکوپ های جهان در آنجاست را از تاریخ اول تا دوازدهم مارس اعلام کرده اند. آسمان خشک شمال شیلی ونبود رطوبت به گفته کارشناسان بهترین مکان برای د یدن ستارگان است.

از هفده سال فعالیت موسسه فضا و آسمان برگزار کننده این مراسم که نشریه ای هم دارد بسیار می توان گفت اما شاید یکی از زیباترین کارهایشان بیانیه ای بود در سال هزارو نهصد ونود وپنج که در آن می خواندیم ما اینجا در روی زمین میکوشیم تا آسمان رامحافظت کرده باشیم .

کارکنان رسدخانه ها عقیده دارند شبها اجبارا نیازی به دوربین و تلسکوپ نیست، کافی است بیننده صبور در محلی دور از چراغ های شهری به روی زمین درازبکشد وفقط یک ساعت آسمان را نظاره کند، تا باران ستاره گان را ببیند.

اگر آسمان و فضا ناشناخته باقی مانده و هنوز در باره جو و آتمسفر زیاد نمیدانیم درعوض از ایام کودکی به ما گفته اند هریک از ما در آسمان ستاره ای داریم.

XS
SM
MD
LG