لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

گروه سه گانه اعلام کرد که طرح استقلال کوسوو همچنان مطرح است


استان کوسوو در سال ۱۹۹۸ ميلادی از صربستان جدا شد. اکنون نمايندگان ايالات متحده آمريکا، روسيه و اتحاديه اروپا که تحت عنوان ترويکا (جمع سه گانه) و زير نظر رئيس سازمان ملل متحد، بان کی-مون، سعی در حل مسئله اين استان جدا شده از صربستان دارند، می گويند چنانچه بلگراد و رهبران قومی آلبانيايی قبول کنند جداسازی اين استان همچنان به عنوان يک آلترناتيو مطرح است.

نمايندگان کشورهای غربی پيش از اينها از بيم شعله ور شدن آتش اختلاف ميان اکثريت آلبانيايی تباران کوسوو، که خواهان استقلال کامل هستند، و بلگراد جداسازی را منتفی می دانستند. اما امروز (يکشنبه) يک ديلمات عاليرتبه اروپايی عضو ترويکا در پريستينا گفت همه راه ها همچنان باز بوده و گروه وی هر توافقی بين بلگراد و پريستينا را قبول خواهد کرد.

پس از آنکه روسيه در ماه گذشته از طرح سازمان ملل مبنی براعطای استقلال کامل به کوسوو ممانعت به عمل آورد، اين نخستين بار است که نماينگان عضو ترويکا به کوسوو سفر می کنند. تهديد مسکو به وتو ديپلماتهای غربی را مجبور کرد که آن قطعنامه را پس بگيرند.

ترويکا هفته پيش نشستی با هدف اجرای برنامه دور جديدی از مذاکرات بين بلگراد و پريستينا برگزار کرد که قرار است چهارماه بطول انجامد.

XS
SM
MD
LG