لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

دورانی جديد در مناسبات آمريکا و فرانسه شروع ميشود" hspace=2 src="/persian/images/AFP_Bush_sarkozy_maine_11aug2007_eng_195.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>پرزيدنت بوش امروز ميزبان نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه در يک ميهمانی ناهار خصوصی بود که در خانه شخصی اش در ايالت مين، در شمال شرقی آمريکا، در ساحل اقيانوس اطلس برگزار شد.

پرزيدنت بوش و همسرش، لورا، از آقای سارکوزی و همسرش، سيسيلا، که تعطيلات تابستانی خود را در ايالت مجاور، همشاير، ميگذرانند، اين دعوت را برای آشنائی بعمل آورده اند.

دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد ميگويد گرچه ناهار غير رسمی است اما دو رهبر به احتمال قوی راجع به مواردی که قبلا در باره آنها همکاری کرده اند، از جمله ايران، لبنان و سودان، مذاکره و تبادل نظر خواهند کرد.

مقامات کاخ سفيد ميگويند اين ناهار معرف شروع دورانی جديد در مناسبات دوکشور خواهد بود.

مناسبات آمريکا و فرانسه در دوران رياست جمهوری ژاک شيراک بر سر اختلاف نظر در باره جنگ عراق، تغييرات جوّی و مسائل ديگر سرد شده بود. آقای سارکوزی در انتخابات ماه مه پيروز شد و قول داد مناسبات با آمريکا را بهتر کند.

رئيس جمهوری فرانسه ديروز به کشورش بازگشت تا در مراسم خاکسپاری کاردينال پاريس شرکت کند، و امروز مجددا راهی آمريکا شد تا به ديدار پرزيدنت بوش برود. در همين حال به گفته سخنگوی کاخ سفيد، خانم سارکوزی در ناهار امروز شرکت نخواهد داشت زيرا کسالت دارد.

آقای سارکوزی با ديگر اعضای خانواده بوش، از جمله بوش پدر نيز ديدار کرد .

کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت بوش احتمالا رئيس جمهوری فرانسه را نيز نظير ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه، به قايق سواری می برد

XS
SM
MD
LG