لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۱

فرازهايی از سخنان امروز پرزيدنت بوش درباره اقتصاد و عراق


پرزیدنت بوش امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از بیانات مختصری که راجع به اقتصاد آمریکا اظهار کرد به پرسشهای خبرنگاران پاسخ داد.

پرزیدنت بوش اقتصاد آمریکا را رو به رشد توصیف کرد و گفت تورم تحت کنترل است، و اقداماتی در جهت تقویت و پیشرفت فناوری در کشور در حال انجام است.

وی گفت در بودجه کشور مبالغ زیادی برای انجام تحقیق و نوآوری تخصیص داده شده است.

پرزیدنت بوش در مورد روابط آمریکا با پرویز مشرف گفت من به پرزیدنت مشرف گفته ام ما یک دشمن مشترک داریم که باید او را از پای درآوریم، و از وی خواسته ام که همکاری خود را در تبادل اطلاعات بیشتر کند.

پرزیدنت بوش اظهار امیدواری کرد که در پاکستان انتخابات بطور عادلانه انجام شود.

وی اظهار اطمینان کرد که افغانستان و پاکستان در پی طالبان و القاعده هستند و رهبران این دو شبکه را بدست عدالت خواهند سپرد.

پرزیدنت بوش در مورد عراق، که مورد پرسش یکی از خبرنگاران بود، گفت «در ماه سپتامبر ژنرال پتروئس به من گزارش شکست یا موفقیت عملیات اخیر را خواهد داد. هم اکنون 97 در صد از درآمد عراق از نفت است. برخلاف بعضی ها که معتقدند برای تقسیم درآمدهای نفتی سیستم و روش درستی در عراق وجود ندارد، من معتقدم دولت عراق برای این کار بطور نظام مندی عمل میکند. مثلاً اینکه بیشتر درآمدها براساس معینی میان فرمانداران ایالات مختلف عراق تقسیم میشود تا به مصرف مخارج عمومی برسد. بدین ترتیب دولت یاد گرفته و یاد میگیرد که چگونه بطرزی مؤثر عمل کند. در اين ميان پرسش اصلی این است که آیا ماندن ما در عراق ارزش دارد؟ پاسخ من به این پرسش این است که بلی ارزش دارد.»

یکی از خبرنگاران پرسید که آیا در مورد ایران پیامی فرستاده اید؟

پرزیدنت بوش گفت «بله. در واقع تشکیل جلسات میان سفیران ایران و عراق در بغداد به این منظور بوده است که ما به ایران بگوییم که دخالتهای آنها در عراق پی آمدهایی در بر خواهد شد. به علاوه من از طریق آقای مالکی که اینک در ایران است نیز به ایران پیام داده ام که ثبات عراق از نظر ما اهمیت زیادی دارد.»

XS
SM
MD
LG